Φιλική νίκη της Βραζιλίας επί της Αγγλίας

Με τέρμα του Έντρικ, η Βραζιλία επικράτησε στο Γουέμπλεϊ της Αγγλίας

Η Βραζιλία επικράτησε με 0-1 της Αγγλίας σε φιλική μεταξύ τους αναμέτρηση που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ.

Σε ηλικία 17 ετών, ο Έντρικ Φελίπε Μορέιρα ντε Σόυζα, ο πιτσιρικάς της Παλμέιρας (έχει υπογράψει στη Ρεάλ έναντι 60 εκατ. ευρώ), έμελλε να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Βραζιλίας, καθώς με προσωπικό του τέρμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο 81ο λεπτό μετά από προσπάθεια του Βινίσιους, ο Έντρικ πήρε το «ριμπάουντ» από την προσωρινή επέμβαση του Πίκφορντ στο πλασέ του Βινίσιους και σε άδεια εστία χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το παρθενικό τέρμα του ταλαντούχου άσου με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Στις πιο σημαντικές ευκαιρίες του αγώνα, η Σελεσάο απείλησε στο 12΄ με το τετ-α-τετ του Βινίσιους (έδιωξε προ της γραμμής ο Γουόκερ), ενώ στο 35΄ η βολίδα του Πακετά τράνταξε το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των Άγγλων.

Έτσι η Βραζιλία διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει δημιουργήσει απέναντι στα «Τρία Λιοντάρια», καθώς σε 12 ματς έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα κι αυτή πριν από 11 χρόνια.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ (20΄ Κόνσα), Στόουνς, Μαγκουάιρ (67΄ Ντανκ), Τσίλγουελ (67΄ Γκόμες), Ράις, Γκάλαχερ (75΄ Μέινου), Φόντεν, Μπέλιγχαμ (67΄ Μπόουεν), Γκόρντον (75΄ Ράσφορντ), Γουότκινς

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπέντο, Ντανίλο, Μπρούνο, Μπεράλντο, Γουέντελ (90΄ Μπρέμερ), Γκόμες, Γκιμαράες (79΄ Ντόουγκλας Λουίζ), Πακετά (70΄ Περέιρα), Ραφίνια (78΄ Σάβιο), Βινίσιους (89΄ Πάμπλο Μάια), Ροντρίγκο (71΄ Έντρικ Φελίπε Μορέιρα)