Φιλική νίκη του Ατρομήτου επί του Παναθηναϊκού

Ο Ατρόμητος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0, στο Περιστέρι, σε φιλικό αγώνα για  φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα θα δοθούν στους πυρόπληκτους στο Μάτι.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μάντσον, ενώ είχε και δοκάρι στο 90’ με τον 16χρονο Ρονάλντο.

Φτωχό σε θέαμα το φιλικό, που στιγματίστηκε από τα επεισόδια των φίλων του Παναθηναϊκου με του Ατρόμητου.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από τους γηπεδούχους, όταν ο Κιβρακίδης σούταρε έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 37ο λεπτό ο Ατρόμητος απείλησε με το σουτ του Ούμπιδες, όμως ο Ξενόπουλος το απέκρουσε δύσκολα.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Στο 55’ υπήρξε διακοπή στον αγώνα, λόγω επεισοδίων μεταξύ των φιλάθλων του Παναθηναϊκού και του Ατρομήτου. Τελικά

Στο 75’ ήρθε το γκολ για τους Περιστεριώτες. Ο Μάντσον με έξυπνο σουτ από τα 35 μέτρα, αιφνιδίασε τον Ξενόπουλο και άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 90’ ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον νεαρό Ρονάλντο. Ο Ιμερι σέντραρε από τα αριστερά, με τον Ρονάλντο να παίρνει την κεφαλιά από τον Πούγγουρα, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Ξενόπουλου.

Κίτρινες: –

Ατρόμητος (Κάναντι): Θεοδωράκης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες, Γαρουφαλιάς, Κόβατσετς, Ενσικουλού, Μούγιακιτς

Στο β’ έπαιξαν: Στρούγγης, Μάντσον, Λαζαρίδης, Μπρούνο, Σάκιτς, Μανούσος, Νταβιώτης, Ιμέρι, Ρονάλντο

Παναθηναϊκός (Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον,Μαυρομμάτης, Παντελάκης, Ινσούα, Τζανδάρης, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης , Κουντουριώτης, Καμπετσής, Σέχου (60’ Μακέντα)

Στο β’ έπαιξαν: Πούγγουρας, Αποστολάκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Σιφνάιος, Ηλιάδης, Μαυρουδής