Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί της Βέροιας

Με πέναλτι του Καγκάβα, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί της Βέροιας σε φιλική αναμέτρηση

Χωρίς να ικανοποιήσει ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Βέροιας απέναντι στην τοπική ομάδα, χάρη σε γκολ που σημείωσε με πέναλτι ο Καγκάβα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο παιχνίδι αυτό ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την δυνατότητα να δοκιμάσει σε πρώτη παρουσία τους νεοαποκτηθέντες Ακπόμ, Μιτρίτσα και Σίντκλεϊ, στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι της ομάδας του, πριν την έναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων στο νέο πρωτάθλημα.

Στο 66′ ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη αξιόλογη επιθετική ευκαιρία, που όμως δεν καρποφόρησε, αφού ο Μουργκ από πάσα του Καγκάβα αστόχησε από καλή θέση. Στο 69′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπίσεσβαρ από τον τερματοφύλακα Τζημόπουλο, πέναλτι πού εκτέλεσε επιτυχώς ο Καγκάβα «γράφοντας» το 0-1.

Η Βέροια πλησίασε στην ισοφάριση με τον Μπαιντού στο 85′, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε σωτήρια. Η ομάδα της Ημαθίας είχε ουσιαστικά δύο τελικές προσπάθειες και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας με αντεπιθέσεις να πετύχει το γκολ.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης (61′ Τζημόπουλος), Μπουκουβάλας (61′ Μαραγκός), Πεταυράκης, Δημόπουλος (61′ Μπλέτσας) Σκόνδρας (88′ Τασιόπουλος), Οικονόμου (61′ Μούργος), Γαβριηλίδης, Ορφανίδης (61′ Ντίνας), Πασάς (61′ Μυστακίδης), Πόζογλου (46′ Φοφανά), Μπαϊντού (61′ Χαλκιαδάκης).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Κρέσπο (46′ Γιακτσής), Βαρέλα (46′ Ζήλος), Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ, Μουργκ, Καγκάβα (73′ Βιερίνια), Μιτρίτσα (62′ Μπίσεσβαρ), Aκπομ.