Φιλικό της Εθνικής με την Ολλανδία τον Μάιο

Τη διεξαγωγή φιλικού αγώνα της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στην Ολλανδία στις 28 Μαΐου ανακοίνωσε η Ελληνική ποδοσφαιρική Ομοσπονδία.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Η εθνική ομάδα της Ολλανδίας, η οποία προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στην τελική φάση του Euro2020, θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής μας Ομάδας στον πρώτο από τους δύο διεθνείς φιλικούς αγώνες που θα δώσει την περίοδο Μαΐου-Ιουνίου 2020, στα πλαίσια της προετοιμασίας της για την προσεχή διεθνή της υποχρέωση, το UEFA Nations League 2020.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 28 Μαΐου στο “Grolsch Veste Stadium” του Enschede (ώρα έναρξης 20.30 Ελλάδος). Για το παιχνίδι αυτό ο προπονητής της Εθνικής μας κ. John van’t Schip σχολίασε:

“Στο πλαίσιο του “πλάνου Κατάρ” και της προετοιμασίας μας για τους επικείμενους επίσημους αγώνες του Nations League, που αρχίζουν τον Σεπτέμβριο, θέλουμε να παίξουμε με ισχυρούς αντιπάλους, προκειμένου να διαπιστώσουμε το επίπεδο ανταγωνιστικότητας της ομάδας και τα σημεία που απαιτούν βελτίωση. Δημιουργούμε μια νέα ομάδα και είναι εξαιρετικά σημαντικό να δούμε το επίπεδο λειτουργίας της απέναντι σε δυνατές ομάδες, όπως η Ολλανδία, που προετοιμάζεται για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και κατά πολλούς βρίσκεται μεταξύ των φαβορί για διάκριση. Ο αγώνας αυτός έχει ιδιαίτερη σημασία για μας. Σε προσωπικό επίπεδο, επιστρέφω στην πατρίδα μου ως προπονητής της Εθνικής Ελλάδος και αυτό καθιστά το συγκεκριμένο παιχνίδι ακόμα πιο ξεχωριστό”.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός κ. John van’t Schip έχει εργαστεί στην εθνική ομάδα της Ολλανδίας την περίοδο 2004-08, ως άμεσος συνεργάτης του Marco van Basten, ενώ τη διετία 2001-02 διετέλεσε προπονητής της FC Twente Enschede, στην έδρα της οποίας θα διεξαχθεί ο αγώνας.

Ελλάδα και Ολλανδία συναντήθηκαν για τελευταία φορά την 1η Σεπτεμβρίου 2016 στο Phillips Stadion του Eindhoven, σε φιλική αναμέτρηση, με την Εθνική μας να επικρατεί με 2-1. Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες 9 φορές με την Ολλανδία να έχει 7 νίκες, την Ελλάδα 1 νίκη, ενώ ένας αγώνας έχει λήξει ισόπαλος.