Φιορεντίνα – Νάπολι: Κρατάει τα «αστέρια» στα χέρια της η Νάπολι

Η Νάπολι έφυγε με το διπλό από το Αρτέμιο Φράνκι και πλέον βρίσκονται ένα βήμα από την έξοδο στο Champions League.

Στο Αρτέμιο Φράνκι η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να κόψει βαθμούς στην Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» νίκησαν με 0-2 και κρατάνε την τύχη στα χέρια τους, για την 4αδα και την έξοδο στο Champions League της νέας σεζόν.

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά έφτασε τους 76 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Αταλάντα και έναν πάνω από Μίλαν (αγωνίζεται κόντρα στην Κάλιαρι στις 21.45) και Γιουβέντους. Η αυλαία στο πρωτάθλημα για την Νάπολι πέφτει στις 23 του μήνα, απέναντι στην Βερόνα, στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», όπου με νίκη εξασφαλίζει μια θέση… στα αστέρια του Champions League.

Η Νάπολι πατούσε καλύτερα, ήταν πιο απειλητική και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την διάρκεια.

Στο 13′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα, με τον Βλάχοβις, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «παρτενοπέι» ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ταρατσιάνο, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε.

Η ομάδα του Γκατούζο ήταν καλύτερη και στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο 51′ με ένα καλό σουτ του Πολιτάνο, όμως ο Ταρατσιάνο απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.

Το πολυπόθητο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε λίγο αργότερα. Στο 53′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ραχμάνι βρέθηκε στο έδαφος από τράβηγμα του Μιλένκοβιτς. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και δύο λεπτά αργότερα καταλόγισε την παράβαση.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ινσίνιε που νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Ταρατσιάνο, αλλά στην συνέχεια σκόραρε, φτάνοντας τα 19 τέρματα στην φετινή Serie A.

Η Νάπολι έντεκα λεπτά μετά το 1-0, στο 67′ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Όσιμεν βρήκε με σέντρα τον Ινσίνιε στην αριστερή πλευρά της περιοχής. Εκείνος έστρωσε για τον Ζιελίνσκι που σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πετσέλα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ταρατσιάνο.

Η αντίδραση της Φιορεντίνα δεν ήρθε ποτέ, με τους Ναπολιτάνους να παίρνουν μια σημαντική νίκη.

Φιορεντίνα: Ταρατσιάνο, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Πουλγάρ, Καστροβίλι, Βλάχοβιτς, Ριμπερί.

Νάπολι: Μερέ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Ραχμάνι, Χισάι, Πένια, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Όσιμεν.