”Φωτιά” από κάρτες και γκολ στο ΔΑΚ Λαμίας

Η Λαμία νίκησε με 3-2 τον Λεβαδειακό μέσα στην έδρα της στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ λιγκ.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Μπερτόλιο, Μπαράλες, Αντέτζιο, ενώ για τον Λεβαδειακό  σκόραραν οι Νανγκίς, Γιακουμάκης.

Ισάξιες ήταν οι δύο ομάδες μέσα στο γήπεδο, με ακριβώς ίδιους στόχους. Φοβερή η εικόνα της Λαμίας με δύο τελικές προσπάθειες και 2 γκολ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα διαδοχική. Από την άλλη, ο Λεβαδειακός συνέχισε το σερί των ηττών του, πάρά τον νέο προπονητή.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, από δεξιά σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου,ν στο Μπερτόλιο και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Πολλαπλά ήταν τα λάθη του Λεβαδειακού στην άμυνα και έτσι ο Μπαράλες βρήκε την ευκαιρία στο 24ο λεπτό του αγώνα και έκανε το 2-0.

Στο 28ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Πλιάτσικα. Η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο ήλεγχε πολύ καλά το παιχνίδι.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία είχε μία αναγκαστική αλλαγή. Τον τραυματία Μπλάζιτς αντικατέστησε ο Σκόνδρας.

Εκεί βρήκε την ευκαιρία του ο Λεβαδειακός και μείωσε το σκορ σε 2-1 με τον Νάνγκις.

Ο Λεβαδειακός έψαχνε ένα ακόμα τέρμα για να ισοφαρίσει. Ο Σαβαντόγκο έκανε ένα σουτ στο 70ο λεπτό του ματς αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ.

Όμως η χρυσή αλλαγή του Σανίνο, ο Γιακουμάκης, χάρισε την ισοφάριση στην ομάδα του Λεβαδειακού στο 81ο λεπτό του ματς, κάνοντας το 2-2.

Όμως «φωτιά» πήρε το ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Αντέτζο να κάνει το 3-2 στο 83′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντιλεού, Καραχάλιος(χ2), Νανγκίς, Φαβάρο, Καραγκούνης, Ζησόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καραχάλιος

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπλάζιτς(57′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Μπερτόλιο(79′ Οσμάν), Καραμάνος, Επστάιν(70′ Καραγκούνης), Μπαράλες

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σανίνο): Επασί, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέου(66′ Φαβάρο), Μητρόπουλος(79′ Γιακουμάκης), Νανγκίς, Καραχάλιος, Σαβαντογκό, Σουμπίνιο(69′ Στανόγεβιτς),  Μαρκόφσκι