Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός: Τα έ”Χ”ασε όλα στο τέλος

Αποχαιρέτησε άδοξα την Ευρώπη ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία στη Γερμανία.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει τη Φράιμπουργκ στο «Γιουσόπα Παρκ Στάντιον», μένοντας στο 1-1 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ένα αποτέλεσμα που σε συνδυασμό τη νίκη της Ναντ με 2-1επί της Καραμπάγκ στο άλλο ματς, σημαίνει τον μαθηματικό αποκλεισμό του Ολυμπιακού από την Ευρώπη.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 17’, ενώ για τους Γερμανούς ισοφάρισε ο Λούκας Κέμπλερ στο 90’+3’.

Πολύ καλό παιχνίδι κατά διαστήματα από τους παίκτες του Μίτσελ, οι οποίοι έβγαλαν ψυχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ο οποίος γλίτωσε τους «ερυθρόλευκους» σε πολλές περιπτώσεις. Αποβλήθηκε ο Ουσεϊνού Μπα στο 90’+6’.

Έτσι, ο Ολυμπιακός φτάνει στους 2 βαθμούς στον όμιλό του, που δεν του είναι αρκετοί, μιας και ήθελε ταυτόχρονα να χάσει βαθμούς η Ναντ, κάτι που δεν συνέβη.

Η ευρωπαϊκή «αυλαία» του Ολυμπιακού «πέφτει» την επόμενη Πέμπτη (3/11), όπου υποδέχεται στο Φάληρο τους Γάλλους, σε ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα για τον ίσιο (όχι όμως και για τη Ναντ που παίζει και για την 2η θέση).

Το ματς

Με 4-4-2 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Ροντρίγκες, Μασούρας στο κέντρο, Μπιέλ, Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε και έχασε πολλές ακόμα ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι Γερμανοί ανέβηκαν, βρήκαν χώρους, έχασαν πολλές ευκαιρίες με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλο παιχνίδι και, στις καθυστερήσεις, έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 1’ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος από αριστερά σούταρε εκτός ισορροπίας, με τη μπάλα φεύγει εκτός.

Στο 15’ ο Κιερέ σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπα και πέρασε άουτ.

Και στο 17’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Γκάρι άνοιξε ωραία για τον Μασούρα, αυτός μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο Μπιέλ σούταρε, απέκρουσε αδύναμα ο Φλέκεν και ο Ελ Αραμπί που βρισκόταν δίπλα πλάσαρε όμορφα και έκανε το 0-1.

Στο 23’ σε κόντρα του Ολυμπιακού, ο Εμβιλά έδωσε με τη μία στον Γκάρι, αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Μασούρα με τον Φλέκεν, ο Έλληνας εξτρέμ πέρασε και τον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Στο 35’ ο Μασούρας πρόλαβε τον Φλέκεν, γύρισε παράλληλα στον Μπιέλ, ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο τάκλιν του αμυντικού.

Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Γκρίφο μπήκε από αριστερά, γύρισε τη μπάλα, αλλά ο Γκρέγκοριτς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Ο Γκάρι Ροντρίγκες παρόλο που έκανε πολύ καλό παιχνίδι ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και στο 39’ αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Ρέαμπτσιουκ. Ο Μολδαβός έπαιξε στη θέση του ως αριστερό μπακ, με τον Βρουσάι (που έως τότε έπαιζε εκεί), πέρασε στα δεξιά της επίθεσης.

Στο 58’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούντερ, ο Χέφλερ έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Στην αντεπίθεση ο Άβιλα έκανε κούρσα και λίγο έξω από την περιοχή έκανε δυνατό σουτ που πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ στο 59’ ο Κίμπλερ υποδέχθηκε τη μπάλα στη γωνία της μικρής περιοχής, έκανε πολύ δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη απόκρουση. Ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας στο 61’ μπλόκαρε δυνατό σουτ του Λάινχαρντ από τα 25 μέτρα.

Στο 71’ ο Γκρίφο έκανε ωραία κίνηση και σούταρε, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 76’ ο Χέφλερ έβγαλε μπαλιά στον Πέτερσεν, αυτός έπιασε σουτ από καλή θέση, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Ενώ στο 81’ ο Γκίντερ έκανε καρφωτή κεφαλιά στη δεξιά γωνία, με τον Πασχαλάκη να πετάγεται και να την βγάζει. Στο 88’ ξανά ο Πασχαλάκης έκανε απίστευτη επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Γέονγκ.

Αλλά στο 90’+3’ ο Ολυμπιακός δεν άντεξε την πίεση και δέχθηκε την ισοφάριση. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ (σε άλλη μια μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη), ο Κίμπλερ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 90’+5’ ο Έγκεσταϊν σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Ενώ στο 90’+6’ ο Μπα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, λίγο μετά από μια κίτρινη ακόμα που δέχθηκε.

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λίνχαρτ (78’ Σιντίλια), Γκίντερ, Ντοάν (64’ Βάινχαουπτ), Κάιτελ (64’ Γέονγκ), Χέφλερ, Γκρίφο, Γκρέγκοριτς (72’ Πέτερσεν), Κιερέ (64’ Έγκεσταϊν)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (83’ Ρέτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Γκάρι Ροντρίγκες (39’ Ρέαμπτσιουκ), Μασούρας (83’ Βαλμπουενά), Μπιέλ (69’ Κούντε), Ελ Αραμπί (83’ Ουί Τζο Χουάνγκ)

Στο άλλο ματς του ομίλου: Ναντ-Καραμπάγκ 2-1.