Φράιμπουργκ-Ολυμπιακός: Τραγωδία… και τώρα παίζει για το Conference League

Ένας τραγικός Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από τη Φράιμπουργκ και πλέον θα παλέψει για το Conference League.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 5-0 από τη Φράιμπουργκ στο «Stadion Am Wolfswinkel» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Σε ένα εφιαλτικό βράδυ για τους «ερυθρόλευκους» , ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με την εικόνα τους να είναι κακή και να φτάνουν σε μια βαριά ήττα. Με αλεπάλληλα λάθη της ανασταλτικής λειτουργίας και πολλούς παίκτες να είναι… εκτός παιχνιδιού.

Τα γκολ για τους Γερμανούς πέτυχαν οι Γκρέγκοριτς (3′, 8′, 36′), Σιντίλια (42′) και Ντόαν (77′).

Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με το 0-1 της Γουέστ Χαμ επί της Μπάτσκα Τόπολα, η βαθμολογία είναι: 1. Γουέστ Χαμ 12, 2. Φράιμπουργκ 12, 3. Ολυμπιακός 4, 4. Μπάτσκα Τόπολα 1.

Αυτό σημαίνει πως ο Ολυμπιακός αρχικά δεν μπορεί να συνεχίσει στο Europa League και, την τελευταία αγωνιστική, θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία από τη Μπάτσκα Τόπολα στο Φάληρο (14/12), προκειμένου να συνεχίσει ως τρίτος στο Europa Conference League.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Ντόη, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλο τριάδα στο κέντρο, Φορτούνη, Ποντένσε μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Στο 1ο λεπτό, ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα με τους Ελ Κααμπί και Ποντένσε να μην μπορούν να βρουν τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Ορτέγκα που αστόχησε.

Στο 3’ η Φράιμπουργκ προηγήθηκε. Ο Έγκενσταϊν έβγαλε σέντρα για τον Γκρέγκοριτς, που γύρισε έχοντας τον Ρέτσο και με συρτό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 6’ ο Φορτούνης κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή, σούταρε, αλλά ήταν άστοχος. Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Γκρέγκοριτς σούταρε με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο 8’ η Φράιμπουργκ σκόραρε ξανά. Ο Γκρίφο εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκρέγκοριτς έπιασε κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Στο 10’ ο Φορτούνης εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, αλλά σούταρε άστοχα. Δύο λεπτά μετά, ο Φορτούνης έδωσε στον Ποντένσε, ο οποίος σούταρε στα σώματα. Ενώ δευτερόλεπτα μετά, ο Γκρίφο σούταρε άστοχα.

Στο 20’ ο Μακένγκο σέντραρε από αριστερά, ο Ντόη έκανε κακό διώξιμο, με τον Γκρέγκοριτς να σουτάρει άστοχα.

Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία στο 33’ όταν το σουτ του Αλεξανδρόπουλου κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Και στην εκτέλεση ο ίδιος παίκτης έκανε κεφαλιά, με την άμυνα να διώχνει.

Και στο 36’ δέχθηκε το τρίτο γκολ. Ο Γκρίφο πήρε μέτρα, έδωσε αριστερά στον Μακένγκο που σέντραρε για τον Γκρέγκοριτς που με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Και στο 42’ μετά από κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε στον Σιλντιλιά που με σουτ έκανε το 4-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ιμπόρα πέρασε στη θέση του Αλεξανδρόπουλου με τον Μαρτίνεθ να γυρνά το σχήμα σε 3-5-2. Ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Ποντένσε πέρασε εκτός με τραυματισμό, περνώντας στη θέση του ο Μασούρας.

Στο 68’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιμπόρα έπιασε κεφαλιά, με τον Ελ Κααμπί να μην μπορεί να σκοράρει.

Και στο 77’ μετά από αντεπίθεση των Γερμανών, η μπάλα έφτασε στον Ντόαν που σούταρε από κοντά για να κάνει το 5-0, με όλη την άμυνα να κάνει αλλεπάλληλα λάθη.

Στο 82’ ο Μασούρας βγήκε τετ α τετ, με τον Ατουμπόλου να αποκρούει.