Εμφατικές νίκες για Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Φρανκφούρτη

Η Άιντραχτ επικράτησε κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, όπως και η Χετάφε απέναντι στον Άγιαξ. Νικήτρια αναδείχθηκε η Σαχτάρ επί της Μπενφίκα, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «32» του Europa League.

Αναλυτικά οι αγώνες των 19.55:

Μπριζ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Μπριζ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ο Ντένις στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 36’ ο Μαρσιάλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Λουντογκόρετς Ραζγκράντ-Ίντερ 0-2

Νικήτρια με 2-0 αναδείχθηκε η Ίντερ κόντρα στη Λουντογκόρετς Ραζγκράντ, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Έρικσεν στο 71’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκακού με εύστοχο πέναλτι πέτυχε το τελικό 0-2.

Άιντραχτ-Σάλτσμπουργκ 4-1

Τη νίκη με 4-1 πήρε η Άιντραχτ απέναντι στη Σάλτσμπουργκ.

Ο Καμαντά μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης και ο ίδιος στο 43’ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53’ ο Καμαντά σκόραρε ξανά, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Κόστιτς ήρθε να κάνει το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφερα ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 στο 85’ με εύστοχο πέναλτι του Χουάνγκ.

Κοπεγχάγη-Σέλτικ 1-1

Την ίδια ώρα ισόπαλες ήρθαν και η Κοπεγχάγη με τη Σέλτικ με 1-1.

Ο Εντουάρ στο 14ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 για τη Σέλτικ, αλλά στο 52’ ο Ν’ Ντόι ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Κλουζ- Σεβίλλη 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κλουζ και τη Σεβίλλη, καθώς η αναμέτρηση έληξε με 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και στο 59’ ο Ντεάκ, με εύστοχο πέναλτι, έκανε το 1-0. Λίγο πριν το τέλος στο 82’ ο Εν-Νεσίρι πέτυχε το τελικό 1-1.

Σπόρτινγκ Λισαβώνας- Μπασάκσεχιρ 3-1

Με 3-1 επικράτησε η Σπόρτινγκ Λισαβώνας απέναντι στη Μπασάκσεχιρ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κόατες άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 44’ ο Σπόραρ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 51ο λεπτό ο Βιέτο έγραψε το 3-0. Οι Τούρκοι μείωσαν στο τελικό 3-1 στο 77’ με εύστοχο πέναλτι του Βίσκα.

Σαχτάρ-Μπενφίκα 2-1

Η Σαχτάρ νίκησε με 2-1 τη Μπενφίκα.

Ο Πάτρικ στο 56’ έδωσε το προβάδισμα στη Σαχτάρ και δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι ο Πίτσι έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 72’ ο Κοβαλέβκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε το τελικό 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Χετάφε-Άγιαξ 2-0

Η Χετάφε κατάφερε και επικράτησε με 2-0 κόντρα στον Άγιαξ.

Ο Ντεβερσον στο 37ο λεπτό σημείωσε το 1-0 και λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κένεντι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.