«Φρέναραν» Μπρίστολ, Ρέντινγκ και Μπόρνμουθ, νίκησε η Νότιγχαμ

Τόσο η Μπρίστολ Σίτι όσο η Ρέντιγνκ, αλλά και η Μπόρνμουθ παραχώρησαν ισοπαλίες, ενώ η «αλλαγμένη» Φόρεστ έσπασε το ρόδι με σπουδαίο διπλό.

Αρχικά, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ, η Γουότφορντ του Βλάνταν Ίβιτς, με την πρώτη και μοναδική τελική της στην εστία, πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ χάρη στον Ζοάο Πέδρο και έτσι πέρασε νικηφόρα από το «Πράιντ Παρκ» της Ντέρμπι Κάουντι.

Ένα από τα φαβορί για να εξασφαλίσει την φετινή άνοδο είναι η Μπρέντφορντ, που δεν έχει αρχίσει καλά την σεζόν, αλλά σταδιακά φαίνεται πως βρίσκει τα πατήματα της. Αυτό έδειξε και η εντός έδρας επικράτηση της επί της Κόβεντρι με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Άιβαν Τόνεϊ.

Αν και η Γουίκομ προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 9′ με τον Κασκετ, η σαφώς ανώτερη και πιο έμπειρη Μίλγουλ, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουάλας στο 58′, στη συνέχεια Λέναρντ της έδωσε το προβάδισμα στο 63′ και τελικά μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Δύσκολα είναι τα πράγματα για την νεοφώτιστη Γουίκομ, καθώς ούτε τώρα κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης, πόσο μάλλον να πάρει και τους πρώτους της βαθμούς, αφού το πηλίκο γράφει μηδέν βαθμούς και πέντε ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Μίντλεσμπρο και Ρέντινγκ εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικές, δεν ρίσκαραν σε κανένα λεπτό του αγώνα ούτε έθελξαν με τις εμφανίσεις τους και φυσιολογικά ήρθε το τελικό 0-0, σε ένα αποτέλεσμα που δεν λύπησε καμία από τις δύο.

Η Στόουκ υποχρέωσε την Λούτον στην δεύτερη ήττα της στο νέο πρωτάθλημα. Ουσιαστικά η γηπεδούχος ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι «Πότερς» χτύπησαν σε καίριο σημείο του αγώνα και μέσα σε μόλις εννιά λεπτά είχαν αέρα δύο τερμάτων. Συγκεκριμένα στο 46′ ο Φλέτσερ έδωσε το προβάδισμα και στη συνέχεια ο Πάουελ στο 55′ «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη.

Σε ένα καταπληκτικό ματς, ίσως το καλύτερο της αγωνιστικής, η Μπρίστολ Σίτι, κρατούσε την νίκη στα χέρια της, όμως η Μπάρνσλεϊ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και ισοφάρισε στο 90+12′! Ο Χέλικ έλαβε μπροστά στο σκορ μόλις στο 2′ τους γηπεδούχους και από εκεί και μετά η αναμέτρηση ήταν μονόλογος για την Μπρίστολ. Τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 47′ με τον Χαντ, για να προηγηθεί στο 51′ με γκολ του Μπάκινσον. Από εκεί και μετά, οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν» και τα έδωσαν όλα, ώστε να εξασφαλίσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που κατάφεραν με γκολ του Γούντροου στο 90+12′ της αναμέτρησης και «σόκαραν» την Μπρίστολ.

Πολύ κοντά στο να σβήσει την ποινή αφαίρεσης των βαθμών είναι η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, η οποία με αθόρυβη δουλειά εξασφάλισε ακόμα μία νίκη, αφού πέρασε σχετικά σβηστά από το Μπέρμιγχαμ με ένα πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπάναν στο 49′. Στο -4 βρίσκονται πλέον οι «Κουκουβάγιες».

Ναι μεν η Νόριτς είναι από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, ωστόσο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Ρόδεραμ, τα «χρειάστηκε». Μόλις στο 3′ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, εξαιτίας του γκολ του Λαντάπο. Όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα εξασφάλιζαν μία σημαντική νίκη, όλα «χάθηκαν» σε μόλις δύο λεπτά. Αρχικά στο 68′ ο Ιιέκου σημείωσε πέτυχε γκολ στην λάθος εστία και έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο 70′ ο Μακντόναλντ αντίκρισε κόκκινη κάρτα. Από εκεί και πέρα τα «Καναρίνια» αναθάρρησαν και με γκολ – πέναλτι του Χυιλλ στο 90+5′ άφησαν στα κρύα του λουτρού την αξιόμαχη Ρόδεραμ.

Μπόρνμουθ και ΚΠΡ σε ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα, ήταν σαν να κατέβηκαν απλά για την υποχρέωση και με μόλις δύο φάσεις στον αγώνα, ευχαριστημένες πρέπει να είναι με το «στείρο» 0-0.

Η Χάντερσφιλντ έπαιξε στα ίσα το ματς με την Σουόνσι, δεν φοβήθηκε ούτε λεπτό και στο τέλος πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο αγώνας με την κατοχή ελαφρώς να γέρνει προς τους «Κύκνους», ωστόσο τα «Τεριέ» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τοφόλο στο 23′. Ο Αγιού απάντησε με πέναλτι στο 33′ και οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, ο Κορόμα έκανε το 1-2 στο 67′, η Χάντερσφιλντ αμύνθηκε άψογα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και πήρε στο «σακί» της, τους τρεις βαθμούς.

Η αλλαγή προπονητή φαίνεται πως έκανε καλό στη Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη, αφού με τον Κρις Χιούτον στον πάγκο, έδειξε σαφώς καλύτερο πρόσωπο και πήρε αυτό που δικαιωματικά της άξιζε με βάση την εμφάνιση της από την Μπλάκμπερν. Συγκεκριμένα, τα «ρόδα» εμφανίστηκαν πολύ χαλαρά στον αγωνιστικό χώρο και η Φόρεστ που έψαχνε οπωσδήποτε το θετικό αποτέλεσμα για να αλλάξει το κλίμα στα αποδυτήρια της, κέρδισε με γκολ του Λόλι στο 90′ ακριβώς της αναμέτρησης. Άκρως θετική εμφάνιση για την Φόρεστ. Να τονιστεί πως ήταν οι πρώτοι βαθμοί για την Νότιγχαμ στο πρωτάθλημα.

Τέλος, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της αγωνιστικής, ένα γκολ του Ότζο στο 52′ ήταν αυτό που τελικά χώρισε Πρέστον και Κάρντιφ με τα «Χελιδόνια» να εξασφαλίζουν ένα σημαντικό τρίποντο σε μία πολύ δύσκολη εδρα.