Γαλλία: Αγχωτική νίκη για τη Λιόν

Πρεμιέρα με νίκη για τη Λιόν επί της Αζαξιό.

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Λιόν απέναντι στην Αζαξιό στο πρώτο παιχνίδι της πρεμιέρας στη γαλλική Ligue 1, ωστόσο, κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 2-1, ξεκινώντας ιδανικά τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη νέα σεζόν.

Ο Τετέ στο 12′ και ο Λακαζέτ (που επέστρεψε απ’ την Άρσεναλ) στο 21′ φάνηκε να απλοποιούν τα πράγματα για τους «λιονέ». Ωστόσο, το πέναλτι που έκανε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Άντονι Λόπες, και η αποβολή του για το μαρκάρισμα στον Ελ Ιντρισί έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο 31′ με την εύστοχη εκτέλεση του Μανγκανί απ’ τα έντεκα μέτρα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έμεινε και η Αζαξιό με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Χαμουμά με δεύτερη κίτρινη, με τη Λιόν να κάνει διαχείρισης του προβαδίσματός της στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνει στο «τρίποντο».