Γερμανία και Γαλλία θα διεκδικήσουν το Ευρωπαϊκό των νεανίδων

Γερμανία-Γαλλία θα είναι το ζευγάρι που θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων στον τελικό της Κυριακής.

Η Γερμανία θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιό της στο θεσμό, ενω η Γαλλία το 5ο της.

Η Γερμανία νίκησε με 3-1 την Ολλανδία στη Γλασκώβη και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλο της.
Η Κέσλερ στο 19’ έδωσε το προβάδισμα στη Γερμανία. Η Μπάιγινγκς στο 61’ ισοφάρισε προσωρινά για τις Ολλανδές, πριν η Μίλερ στο 81’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και η Μαρτίνες στο 90’ δώσουν τη νίκη με 3-1 στη Γερμανία και την πρόκριση στον τελικό.

Η Γαλλία ήταν η δεύτερη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς νίκησε με 3-1 στην παράταση την Ισπανία, στο Πέισλι. Μάλιστα, η Ισπανία είχε κατακτήσει το τρόπαιο στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις και ετσι η Γαλλία της στέρησε τη δυνατότητα να διευρύνει το σερί της, ενώ για την ίδια θα είναι ο 3ος τελικός της σε 4 χρόνια. Σκόρερ για τις Γαλλίδες η Μαλάρ στο 104′ και η Μπετσό στο 110′ και στο 114′. Οι Ισπανίδες μείωσαν σε 3-1 με τέρμα της Μπελβίδε στο 120′.

Ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 18:00 ώρα Ελλάδας.