Γερμανία και Κροατία κλείδωσαν την πρόκριση στo Euro 2020

Ολοκληρώθηκε και η σημερινή (16/10) αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020 με την Γερμανία, την Αυστρία και την Κροατία να επικρατούν άνετα.

Το εισιτήριο της πρόκρισης στο Euro 2020 κλείδωσε η Γερμανία και η Ολλανδία για τον τρίτο όμιλο.

Οι Γερμανοί επιβλήθηκαν της Λευκορωσίας με 4-0 φτάνοντας τους 18 βαθμούς και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με δύο γκολ του Κρόος, και από ένα τον Γκίντερ και Γκορετσκα κλείδωσαν την πρόκριση.

Οι Ολλανδοί έμειναν ισόπαλοι με την Β. Ιρλανδία (0-0).

Από τον πέμπτο όμιλο μετά την νίκη με 3-1 κόντρα στην Σλοβακία, η Κροατία πανηγύρισε και αυτή την πρόκριση στο Euro. Βλάσιτς, Πέτροβιτς, και Πέρισιτς ήταν οι τρεις σκορερ για τους Κροάτες, ωστοσο η Σλοβακία αν και προηγήθηκε με τον Μποζενίκ δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω.

Στον έβδομο όμιλο, Πολωνία και Αυστρία φιγουράρουν στην πρώτη θέση μετά τα θετικά αποτελέσματα που πήραν κόντρα στα Σκόπια (2-0) και το Ισραήλ (1-2), αντίστοιχα.

Οι Πολωνοί είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και μόλις στο 4′ ο Κρικοβιακ άνοιξε το σκορ και ο Πιάτεκ διπλασίασε τα τέρματα. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Νταμπουρ, δύο λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας.