Χετάφε-Ατλέτικο Μαδρίτης: Με υπογραφή Σουάρες και ανατροπή οι “ροχιμπλάνκος”

Νίκη με ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Σουάρες, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Χετάφε.

Η Χετάφε υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης για την έκτη αγωνιστική της La Liga σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε από την αποβολή την Αλενιά και την ανατροπή των “ροχιμπλάνκος” που επικράτησαν με 1-2. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι είναι έστω και προσωρινά πρώτοι με 14 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να προηγηθούν στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου, μετά από ασυνεννοησία της στην άμυνα της Ατλέτικο η μπάλα έφτασε δεξιά στο Μαξίμοβιτς. Εκείνος με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Μίτροβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Στο 74′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αλενιά με τη χρήση του VAR και αυτό έβαλε την Ατλέτικο μέσα στην περιοχή τους.

Ο Σουάρεζ στο 78′ μετά από ασίστ του Ερμόζο έκανε το 1-1 και ο σπουδαίος Ουρουγουανός με το δεύτερο τέρμα του στο 90+1′ έδωσε το τρίποντο στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Χετάφε (Μίτσελ): Σόρια, Ινγκλέσιας, Τζένε, Μίτροβιτς, Κουένκα, Ολιβέιρα, Μακσίμοβιτς, Φλορεντίνο, Αλενιά, Μάτα (78΄Σίλβα), Μάτσιας (67′ Ουνάι)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (63΄Ερμόσο), Σάβιτς, Χιμένεθ, Λόντι (63΄Ντε Πολ), Ερέρα (84΄Βρσάλικο), Γιορέντε, Κορέα, Καράσκο, Γκριεζμάν (67΄Κούνια), Σουάρες