Γι’ αυτό λέγεται Θρύλος

Ο Ολυμπιακός έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης, αλλά άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς με τη Μπέρνλι καθώς νίκησε με 3-1 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ήταν καλύτερος, αδικήθηκε σε κάποιες φάσεις, δεν “μάσησε”, δημιούργησε και νίκησε!

Σκόρραραν ο Φορτούνης στο 19’ και στο 60’, ο Μπουχαλάκης στο 48’ ενώ ισοφάρισε προσωρινά ο Γουντ με πέναλτι στο 33’.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι όλα τα γκολ του αγώνα ήταν από στημένες φάσες. Από ένα πέναλτι για κάθε ομάδα και για τον Ολυμπιακό ένα απευθείας φάουλ και μια κεφαλιά μετά από φάουλ.

Πρόσωπο του ματς, δίχως άλλο, ο Κώστας Φορτούνης με δύο γκολ και μία ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» για το πρώτο ημίχρονο είχαν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία, καθώς το πέναλτι που καταλόγισε ο Σλοβένος διαιτητής ήταν μάλλον τραβηγμένο (υπάρχει επαφή, αλλά όχι παράβαση), αλλά και στη φάση του 44ου λεπτού, το χέρι του αμυντικού είναι ξεκάθαρο, ωστόσο ο ρέφερι θεώρησε πως ήταν ακούσιο. Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σλοβένος ήταν σωστός.

Σε ένα κατάμεστο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με καυτή ατμόσφαιρα και την παρουσία 25 και πλέον χιλιάδων φιλάθλων οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα να φορούν την ερυθρόλευκη φανέλα, αλλά και με την παρουσία περίπου χιλίων φίλων της αγγλικής ομάδας.

Το ματς

Με την ίδια ενδεκάδα που είχε παραταχθεί στα δύο ματς κόντρα στη Λουκέρνη παρατάχθηκε και σήμερα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα δυνατό, με πολλά μαρκαρίσματα από την αρχή του κιόλας.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ανοίξει διαδρόμους και να διασπάσει την αγγλική άμυνα. Καθώς φάνηκε από την αρχή ότι όταν η Μπέρνλι ανέβαινε, άφηνε σημαντικά κενά πίσω. Όμως στην πορεία του ματς φάνηκε ότι τα δύο σέντερ μπακ της δεν ανταποκρίνονταν στο επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Καλή επιθετική λειτουργία, ειδικά από την τριπλέτα Ποντένσε-Φορτούνης-Λάζαρος, αλλά και από τον Γκερέρο όταν έπαιρνε μπάλα. Πολύ καλοί Μπουχαλάκης-Καμαρά, επίσης πολύ καλός τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά ο Τσιμίκας.

Στο 19’ ήρθε και το γκολ. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε υποδειγματικά φάουλ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 29’ ο Γουντ πήγε να απαντήσει, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Στο 31’ Φορτούνης και Χριστοδουλόπουλος συνδυάστηκαν ωραία, αλλά τη σέντρα του δεύτερου δεν μπόρεσε να βρει ο Γκερέρο.

Όμως, στο 33’ ο Καμαρά μάρκαρε τον Γουντ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής (μάλλον λανθασμένα) καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση, η Μπέρνλι πίεζε ψηλά τον Ολυμπιακό, μην αφήνοντάς τον να βγάλει επιθέσεις.

Στο 43’ μια κεφαλιά του προωθημένου Λονγκ πέρασε εκτός.

Ενώ στο 44’ μετά από σέντρα του Φορτούνη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λονγκ, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι.

Στο 49’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπουχαλάκης έπιασε καταπληκτική κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 57’ ο Φορτούνης σούταρε πάνω στον Χίτον. Αμέσως μετά, ο Γκερέρο μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου δεν πρόλαβε να πλασάρει καθώς κόπηκε από τον αμυντικό. Μετά το κόρνερ, ο Γκίμπσον βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Αυτή τη φορά ήταν καταφανέστατο, ο διαιτητής το έδωσε και παράλληλα απέβαλλε τον Άγγλο αμυντικό.

Το εκτέλεσε στο 60’ ο Φορτούνης γράφοντας το 3-1.

Η Μπέρνλι έχοντας πλέον αριθμητικό μειονέκτημα ενίσχυσε το κέντρο της με τον Λένον, ωστόσο δεν ήταν αρκετό.

Στο 73’ ο Γκερέρο πλάσαρε ωραία, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 88′ ο Βόουκςέστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν τον Ολυμπιακό να πιέζει για να πετύχει ένα ακόμη γκολ και με τη Μπέρνλι να μην μπορεί να κάνει κάτι, ωστόσο η κούραση ήταν πλέον εμφανής.

Τώρα όλα θα παιχτούν στη ρεβάνς της Αγγλίας σε μία εβδομάδα, όπου ο Ολυμπιακός περνά προφανώς με νίκη ή ισοπαλία, αλλά και με ήττα με ένα γκολ διαφορά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (84’ Ανσαριφάρντ), Ποντένσε, Φορτούνης (89′ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Γουόρντ (65’ Λένον), Λονγκ, Γκίμπσον, Τέιλορ, Γκούντμουντσον (76’ Βόουκς), Κορκ, Χέντρικ, Μπαρνς, Γουντ (61’ Ταρκόφσκι).