Γιώργος Μπαρτζώκας: “Χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ”

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 86-78 από τη Μπαρτσελόνα για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον προπονητή των Πειραιωτών, Γιώργο Μπαρτζώκα να δηλώνει μετά το τέλος του αγώνα:

«Πάντα είναι δύσκολος ο αγώνας κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Απόψε απλά χρειαζόμασταν κάτι περισσότερο. Θεωρώ πως δεν παίξαμε βάσει της ποιότητάς μας. Παίξαμε ένα επίπεδο κάτω. Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες σε καλή βραδιά απόψε για να κερδίσουμε. Παρότι υπάρχει πολύ ταλέντο και καταφέραμε 3-4 φορές να ισορροπήσουμε το παιχνίδι, βρεθήκαμε τρεις πόντους πίσω, χάσαμε όλα τα κρίσιμα σουτ. Εκείνα τα σουτ που θα έβαζαν πίεση στην Μπαρτσελόνα. Τα χάσαμε όλα και για αυτό δεν αξίζαμε κάτι καλύτερο. Χρειαζόμασταν κάποια μεγάλα σουτ όπως είπε, όμως, πιο πολύ χρειαζόμασταν να ήμασταν πιο συμπαγείς στην άμυνα από το πρώτο λεπτό και όχι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επίσης, δύο φορές η βασική μας πεντάδα, στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξε χωρίς συγκέντρωση και καλή εκτέλεση, κάναμε αβίαστα λάθη, δεν κάναμε φάουλ να αποφύγουμε εύκολα λέι απ και για αυτό χάσαμε το παιχνίδι».