Γιώργος Μπαρτζώκας: «Έχουμε τη δυνατότητα να κερδίσουμε στην Τουρκία»

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 78-82 από τη Φενέρμπαχτσε στον δεύτερο αγώνα της προημιτελικής σειράς της Ευρωλίγκας, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, απέδωσε την ήττα στην κακή διαχείριση της πίεσης.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε. Η ομάδα που χάνει το πρώτο παιχνίδι παίζει με αποφασιστικότητα και εσύ πρέπει να το συνειδητοποιήσεις αυτό πριν, αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα, για να προσαρμοστείς. Η μεγάλη διαφορά που πήραμε στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μας βοήθησε, ειδικά σε αυτή την ειδική κατάσταση. Ξεκινήσαμε να παίζουμε βιαστικά, δεν εκτελέσαμε το πλάνο του αγώνα και τελικά έγινε ένα κλειστό παιχνίδι. Όταν ήμασταν στο -1 χάσαμε δύο βολές και πήραν δύο επιθετικά ριμπάουντ στη σειρά και στο δεύτερο πήραν φάουλ. Και τελικά ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πρέπει να καταλάβουμε πως έπρεπε να είχαμε παίξει απόψε. Πρέπει να το αναλύσουμε. Φυσικά έχουμε την δυνατότητα να πάμε εκεί και να κερδίσουμε ένα αγώνα ή και δύο, θα δούμε… Φυσικά θα πρέπει να παραδεχθούμε πως η Φενέρ έπαιξε πολύ καλά απόψε. Σκόραρε πολλούς πόντους, περισσότερους από 30 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όποτε σούταραν το έβαζαν και ακόμη όταν το έχαναν έπαιρναν το επιθετικό ριμπάουντ. Η πίεση είναι ήταν πλέον σε εμάς και έπρεπε να το είχαμε χειριστεί πολύ καλύτερα».