Γιώργος Μπαρτζώκας: “Επιτρέψαμε στην Εφές να βρει αυτοπεποίθηση”

Απογοητευμένος από την εμφάνιση και την ήττα του Ολυμπιακού από την Αναντολού Εφές εμφανίστηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο κόουτς των Πειραιωτών, αναφέρθηκε στην κατάρρευση της ομάδας, αλλά και στα πολλά λάθη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Συγχαρητήρια στην Εφές για την καλή εμφάνιση και τη νίκη. Έχουν επιστρέψει όλοι και πλέον έχουν ένα πραγματικά βαθύ και ταλαντούχο ρόστερ. Εμείς δείξαμε δύο πρόσωπα, ένα στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο εκτελέσαμε όπως ακριβώς θέλαμε σε άμυνα και επίθεση, κυκλοφορήσαμε την μπάλα, παίξαμε ομαδικά και δεχθήκαμε 11 πόντους.

Όμως, κατά τη γνώμη μου χωρίς να υπάρχει εξήγηση, στην δεύτερη περίοδο καταρρεύσαμε, σταματήσαμε να παίζουμε ομαδικά, παίζαμε ατομικά και την ίδια ώρα στην άμυνα δεν εκτελέσαμε το πλάνο μας. Με όλα αυτά επιτρέψαμε στην Εφές να βρει αυτοπεποίθηση, ειδικά τα γκαρντ της οι πολύ καλοί σκόρερ και δημιουργοί που διαθέτει… Σε τρία δεκάλεπτα κάναμε 17-19 λάθη από τα συνολικά 22 που κάναμε στο ματς. Είναι τεράστιος αριθμός αν θες να είσαι ανταγωνιστικός σε αυτή την έδρα.

Πρώτα από όλα όταν παίζεις κόντρα στην Εφές πρέπει να προστατεύεις την μπάλα, να έχεις υπομονή, να σουτάρεις με καλά ποσοστά, να μένεις στο πλάνο σου και να ελέγχεις τα συναισθήματά σου. Ήταν προφανές ότι εμείς δεν ελέγξαμε τα συναισθήματά μας μετά το δεύτερο δεκάλεπτο».