Γιώργος Μπαρτζώκας: “Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν το κλειδί”

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-93 τη Φενέρμπαχτσε, με τον προπονητή των Πειραιωτών, Γιώργο Μπαρτζώκα, να αποδίδει την άνετη αυτή επικράτηση στην καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Προφανώς κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Το να κερδίζεις σε αυτό το γήπεδο είναι κάτι πολύ δύσκολο. Στο πρώτο δεκάλεπτο παίξαμε σκληρά στην άμυνα, ελέγξαμε τα ριμπάουντ και κυκλοφορήσαμε αρκετά τη μπάλα, ώστε να βρούμε ελεύθερα σουτ και φυσικά το ότι τα βάλαμε, όλα αυτά ήταν ουσιαστικά μια… δήλωση. Μετα είχαμε περισσότερη πίστη αναφορικά με τον τρόπο που πρέπει να παίξουμε ως το τέλος της αναμέτρησης. Η Φενέρμπαχτσε, σε συνδυασμό με την πίεση που βάζουν οι φίλαθλοί της, είχε μια αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους και το τρίποντο από την γωνία του Γουόκαπ θεωρώ πως τελείωσε το ματς. Είχαμε πολλά ανοικτά σουτ, όμως, για εμένα η καλή κυκλοφορία της μπάλας ήταν το κρίσιμο κομμάτι του παιχνιδιού. Μέσω αυτής βρήκαμε ελεύθερους τους σουτέρ μας και είχαμε πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο. Γενικά ο τρόπος που παίξαμε απέναντι στην επιθετική άμυνα της Φενέρ, ήταν κρίσιμος. Συγχαρητήρια στην Φενέρμπαχτσε, της εύχομαι καλή τύχη. Για εμάς το σημαντικό παιχνίδι είναι το επόμενο κόντρα στην Εφές.

Ερωτηθείς για την εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, απάντησε: «Είναι ο αρχηγός μας. Απόψε είχε ένα πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι με 21 πόντους, όμως, όποτε είναι στο παρκέ κάνει ότι χρειάζεται για τη νίκη. Είτε αυτό είναι άμυνα, ριμπάουντ, ασίστ… Μιλάμε για έναν παίκτη που έχει δύο Ευρωλίγκας και έχει λάβει μέρος σε πολλά φάιναιλ φορ. Δεν πιστεύω, λοιπόν, πως οι φωνές των φιλάθλων τον επηρέασαν στις βολές».