Γιώργος Μπαρτζώκας: «Να κάνουμε τον κόσμο μας περήφανο»

Χαρούμενος για την πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας εμφανίστηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, δήλωσε χαρούμενος για την πρόκριση στον τελικό και δεσμεύτηκε να κάνει εκείνος και οι παίκτες του ότι μπορούν, ώστε να νιώσουν περήφανοι οι φίλαθλοι της ομάδας.

«Ήμασταν νευρικοί στο πρώτο μέρος, χάσαμε βολές, πετάξαμε εννέα στα σκουπίδια και 4-5 λέι-απ. Ήμασταν βιαστικοί και δεν διαβάσαμε τις καταστάσεις όπως έπρεπε. Στην άμυνα αφήσαμε τους χειριστές να ντριμπλάρουν και να επιτεθούν στη ρακέτα, κάναμε αυτό το λάθος πολλές φορές. Στο ημίχρονο συζητήσαμε, αλλάξαμε κάποια πράγματα και δείξαμε υποστήριξη στους παίκτες, γιατί αντιληφθήκαμε την νευρικότητά μας. Τους είπα να κλείσουμε το σκορ στην τρίτη περίοδο για να έχουμε την ευκαιρία στην τέταρτη. Κυριαρχήσαμε όμως! Το σκορ ήταν 27-2! Η άμυνά μας ήταν συμπαγής, δεν δώσαμε τίποτα στη Μονακό, κυκλοφορήσαμε τη μπάλα και βρήκαμε τον ελεύθερο παίκτη. Βάλαμε και μερικά κρίσιμα σουτ, οπότε η πίεση πήγε στον αντίπαλο. Κάναμε όσα έπρεπε και είμαστε χαρούμενοι για την πρόκριση στον τελικό. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε από τόσο μακριά, για να μας υποστηρίξει. Ήταν σπουδαίοι! Θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να τους κάνουμε περήφανους.

Ερωτηθείς για τα «κλειδιά» της ανατροπής, είπε: «Ο Τόμας Γουόκαπ είναι το κλειδί μας στην άμυνα. Έκανε δύο γρήγορα φάουλ και έμεινε εκτός. Τον προστατεύσαμε, δεν έπαιξε στη δεύτερη περίοδο, ήταν φρέσκος και μαζί με τους Φαλ, Παπανικολάου και Κάνααν έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο όσα έπρεπε για να κυριαρχήσουμε».