Γιώργος Μπαρτζώκας: «Πρέπει να μείνουμε ταπεινοί»

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια νίκη επί ενός σπουδαίου αντιπάλου, όμως, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, θέλησε να ρίξει τους τόνους και να τονίσει πως οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να παραμείνουν ταπεινοί και με το μυαλό στο… κεφάλι τους.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, είναι μια μεγάλη νίκη προφανώς. Ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα για σαράντα λεπτά και προηγούμασταν στη μεγαλύτερη διάρκεια, άρα αξίζαμε να κερδίσουμε. Δεν ήταν εύκολο, απέναντι σε αυτή την πολύ σπουδαία ομάδα. Αυτή τη στιγμή δεν έχουν κανένα κενό στο ρόστερ τους.Έχουν 2-3 παίκτες για κάθε θέση, διαθέτουν αθλητικότητα και ποιότητα παντού. Το να προηγείσαι για σχεδόν σαράντα λεπτά και να παίζεις με τέτοια ένταση, δείχνει τις δυνατότητές μας. Φυσικά αξίζουν συγχαρητήρια στους φιλάθλους μας για την τεράστια ώθηση που μας έδωσαν. Μας έλειψαν πολύ πέρσι. Επειδή είμαι Έλληνας και ξέρω πώς θα αρχίσουν να μιλάνε όλοι αύριο, ότι πάμε να κερδίσουμε την Ευρωλίγκα και όλα αυτά, θέλω να πω ότι είναι μόνο μια νίκη στη δεύτερη αγωνιστική. Πρέπει να είσαι ταπεινός, να έχεις το μυαλό στο κεφάλι σου και να σκέφτεσαι μόνο το επόμενο παιχνίδι. Μόνο έτσι θα είσαι πετυχημένος».

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Πάμπλο Λάσο, τόνισε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Παίξαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και στα δύο ημίχρονα. Αμυντικά και οι δύο ομάδες έπαιξαν σε πολύ υψηλό επίπεδο. Θεωρώ πως στα δύο λεπτά που οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ πέτυχαν 8 σερί πόντους, ήταν το σημείο που έκανε τη διαφορά. Πήρε ο Ολυμπιακός μια διαφορά και ήταν δύσκολο για εμάς να επιστρέψουμε στο σκορ. Αν δείτε τα στατιστικά, είναι δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας με 12% από την γραμμή του τριπόντου, είχαμε 3/24. Κάποιες φορές τα νούμερα είναι απλώς νούμερα, όμως, απόψε ήταν αποφασιστικό το ποσοστό στα σουτ τριών πόντων και δεν μας επέτρεψε να κερδίσουμε. Αξίζει συγχαρητήρια ο Ολυμπιακός, έκανε πολύ καλό παιχνίδι, πολύ δυνατό και πέτυχε μια πολύ καλή νίκη».