Γιορκ και Χάντερ διέλυσαν τον Προμηθέα

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα εκπληκτικό δεύτερο η ΑΕΚ διέλυσε τον Προμηθέα με 88-60 και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό των play off της Betshop Basket League.

Η ΑΕΚ είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιόρκ με 4 στα 5 δίποντα και 5 στα 8 τρίποντα και συνολικά 23 πόντους και τον Βινς Χάντερ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας που ήταν κάκιστος είχε σε καλή μέρα μόνο τον Τσαϊρέλη που είχε 13 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ ενώ και ο Χολ είχε 11 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν σε ισορροπία με τον Προμηθέα αλλά ένα επιθετικό ντεμαράζ στα τελευταία δύο λεπτά της Ένωσης της έδωσε προβάδισμα για οκτώ πόντους(19-11)

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε μεγαλύτερο ρυθμό οι ομάδες ήταν πιο εύστοχες και οργανωμένες στην επίθεση η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο +9(36-27)

Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε πάρτι για την Βασίλισσα που σκόραρε 38 πόντους ενώ δέχτηκε μόλις 15 και εκτόξευσε την διαφορά στους 32(74-42) με το buzzer beater του Ξανθόπουλου πίσω από το κέντρο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε πιο χαμηλό ρυθμό καθώς όλα είχαν κριθεί. Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει όσο μπορούσε το σκορ αλλά τα λάθη της ομάδας της Πάτρας δεν επέτρεψαν να ρίξει αρκετά την διαφορά και το παιχνίδι έληξε με 88-60.

Δεκάλεπτά: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60

ΑΕΚ: Γιορκ 23 (5), Τζέιμς 10, Ξανθόπουλος 5 (1) , Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Μωραϊτης, Θίοντορ 6 (2), Σαντ Ρος 6, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 16, Εμπάκουε 2

Προμηθέας Πατρών: Χολ 11 (3), Λίποβι 6 (1), Γκίκας, Τσαϊρέλης 13, Γερομηχαλός 5(1), Κασελάκης, Σαλούστρος 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Μέιερ, Μπράουν 3(1), Έλις 5, Παρκς