Γκέλα ολκής για τη Σεντ Ετιέν, ισόπαλο το ντέρμπι στη Μασσαλία

Γκέλα ολκής έκανε η Σεντ Ετιέν κόντρα στην Ναντ, ενώ ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στη Μασσαλία μεταξύ Μαρσέιγ και Λιλ.

Για την 4η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, Μαρσέιγ και Λιλ έμειναν ισόπαλες στο 1-1, όπως ισόπαλο ήρθε και το ματς της Σεντ Ετιέν με τη Ναντ.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Σεντ Ετιέν- Ναντ 2-2

Την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη έχασε η Σεντ Ετιέν, καθώς απώλεσε διαφορά δύο τερμάτων απέναντι στην Ναντ στο τελικό 2-2.

Οι Στεφανουά προηγήθηκαν 2ο λεπτό με τον Αουτσίτσε από το γύρισμα του Νούπα.

Η ομάδα της Νάντης είδε να της ακυρώνεται τέρμα με τον Κολό στο 44ο λεπτό.

Η Σεντ Ετιέν διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μακόν μετά λέγεται την πάσα του Αουτσίτσε και να σκοράρει με έναν κεραυνό στο 66′.

Η Ναντ δεν το έβαλε κάτω και μείωσε το σκορ πέντε λεπτά αργότερα με τον Σιμόν ύστερα από οργανωμένη επίθεση.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Εμόντ που με την πρώτη του επαφή σκόραρε και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ναντ(85′).

Μαρσέιγ- Λιλ 1-1

Στην Μασσαλία, Μαρσέιγ και Λιλ έμειναν ισόπαλες με 1-1 σκορ από το οποίο μπορεί να έχει παράπονο η φιλοξενούμενη ομάδα.

Οι λιλουά άνοιξαν το σκορ με το τέρμα του Λουίς Αραούχο 48ο λεπτό με εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ.

Η Μαρσέιγ έκλεψε το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Ζερμέν στο 85ο λεπτό.

Mετς- Ρεμ 2-1

Με πρωταγωνιστή τον Νιανέ που πέτυχε δύο τέρματα (18′, 88′) η Μετς νίκησε με 2-1 την Ρεμς και πήρε τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό σαμπιονά.

Ο Νιανέ άνοιξε το σκορ με δυνατή κεφάλια μετά την εκτέλεση φάουλ του Μπουλάγια στο 18′ για την Μετς, ενώ στο 43′ η Ρεμς ισοφάρισε με την εκτέλεση πέναλτι του Ντιά.

Τη νίκη στη Μετς έδωσε ο Νιανέ με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι ύστερα στην τελική πάσα του Γιαντέ στο 88ο λεπτό.

Μονπελιέ- Ανζέ 4-1

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Μονπελιέ διέλυσε με 4-1 την Ανζέ.

Η Μονπελιέ έτσι συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 9 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τη Λανς στην τρίτη θέση.

Για την γηπεδούχο τα γκολ πέτυχαν Σουκέ(18′), Ντελόρτ (43′,60) και ο Μολλέ (86′). Για την Ανζέ είχες μειώσει προσωρινά ο Μπαχόκεν στο 25′.

Μπρεστ- Λοριάν 3-2

Στο Μπρέστ της Γαλλίας η ομώνυμη ομάδα νίκησε με 3-2 την Λοριάν.

Οι κόκκινοι σκόραραν δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά (Περό 30′, Μουνιέ 32′). Η απάντηση της Λοριάν ήταν άμεση και μείωσε το σκορ στο 34′ με το αυτογκόλ του Χερέλ.

Το 3-1 έγινε με τον Χονοράτ στο 62’και το τελικό αποτέλεσμα(3-2) έγραψε ο Μονκοντουϊ στο 91′.

Στρασβούργο- Ντιζόν 1-0

Σε ένα τέρμα που επιτεύχθηκε 10 λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού το Στρασβούργο επιβλήθηκε με 1-0 της Ντιζόν.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σκόραρε ο Μίτροβιτς με κεφαλιά στο 80ο λεπτό μετά το γέμισμα από τον Λίεναρντ.