Γκέλα της Μίλαν κόντρα στην Μπολόνια

Η Μίλαν έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Μπολόνια και έδωσε την ευκαιρία στην Νάπολι να μειώσει στο -1 από την κορυφή.

Επτά παιχνίδια πριν το τέλος της Σέριε Α’, η πρωτοπόρος Μίλαν έμεινε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στην Μπολόνια και δεν κατάφερε να αυξήσει εκ νέου την διαφορά της στο +3 από την δεύτερη Νάπολι.

Στο πρώτο μέρος, η Μπολόνια ήταν ανώτερη με τον Μενιάν να κάνει τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις. Αρχικά, στο σουτ του Σβάνμπεργκ στο 14′, στην συνέχεια σε αυτό του Όμπισερ στο 22ο λεπτό και του Μπάροου στο 26′. Η μόνη καλή στιγμή της Μίλαν ήταν το σουτ του Ζιρού στο 46′ που έδιωξε ο Σκορούπσκι σε κόρνερ.

Το παιχνίδι άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την Μίλαν να προσπαθεί να βρει το τέρμα που θα της έδινε κεφάλι στο σκορ. Ο Λεάο στο 47ο λεπτό νικήθηκε από τον Σκορούπσκι, ο Καλάμπρια αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 60′, ο Ρέμπιτς έκανε απογοητευτικό τελείωμα στο 68′, ο τερματοφύλακας της Μπολόνια είπε “όχι” στον Μπενασέρ δύο λεπτά αργότερα, ο Λεάο από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα άουτ στο 72′ και ο κεφαλιές των Τομόρι και Ιμπραΐμοβιτς στο 86′ και 92′ δεν βρήκαν στόχο και έτσι έμεινε το τελικό 0-0.

Κάρτες: 40′ Ντάικς, 98′ Ορσολίνι

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (76′ Φλορέντσι), Καλούλου, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι, Μπενασέρ (70′ Κεσί), Μεσίας (46′ Ρέμπιτς), Ντίαθ, Λεάο, Ζιρού (70′ Ιμπραΐμοβιτς)

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμαόρο, Μεδέλ (82′ Μπονιφάτσι), Τεατέ, Χίκεϊ (71′ Κάσιους), Εμπισερ, Σούτεν, Σβάνμπεργκ (71′ Σοριάνο), Ντάικς (82′ Μπαγέ), Μπάροου (60′ Ορσολίνι), Αρναούτοβιτς