Γκολ και θέαμα από τη Νάπολι

Με το δεξί και με πολλά γκολ ξεκίνησε η Νάπολι τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 4-3 της Φιορεντίνα στο «Αρτεμιο Φράνκι».

Οι Ναπολιτάνοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 9’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουλγάρ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να επικρατήσουν.

Στο 38’ ο Μέρτενς έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο Ινσίνιε στο 42’ βρήκε δίχτυα και έστειλε την Νάπολι στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καγιεχόν στο 56’ τριπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Μιλένκοβιτς τρία λεπτά αργότερα μείωσε για την Φιορεντίνα και έκανε το 2-3.

Χρυσή αλλαγή για την ομάδα του Μοντέλα αποδείχτηκε ο Μπόατενγκ, ο οποίος τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε το τρίτο και τελευταίο γκολ των «Βιόλα» διαμορφώνοντας το 3-3.

Το τρίποντο της νίκης στους «Παρτενοπέι» χάρισε ο Ινσίνιε, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 67’ για το τελικό 3-4.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την φανέλα της Φιορεντίνα έκανε ο Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό.

Σκόρερ: 9’ Πουλγάρ (Πεν), 59’ Μελένκοβιτς, 65’ Μπόατενγκ/ 38’ Μέρτενς 42’, 67’(Πεν) Ινσίνιε, 56’ Καγιεχόν

Φιορεντίνα(Μοντέλα): Ντραγκοβσκι, Λιρολα, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Βενουτι, Πουλγάρ, Μπάντελ(73’ Μπενάσι), Καστροβιλι, Σοτιλ(78’ Ριμπερι), Βλάχοβιτς(61’ Μπόατενγκ), Κιέζα

Νάπολι(Αντσελότι): Μερέτ, Ρουί(71’ Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Τζοβάνι Ντι Λορέντζο, Ινσίνιε, Άλαν(72’ Εμάς), Ζιελίνσκι, Καγιεχόν, Πένια, Μερτενς (84’ χισάι)