Γκολ και θέαμα μεταξύ Σαουθάμπτον και Μπόρνμουθ

Πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 1-3 για την Μπόρνμουθ στο Σεντ Μέρις Στέντιουμ της Σαουθάμπτον, για την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μπόρνμουθ πέτυχε το 0-2 με τους Άκε (10′) και Γουίλσον (35′) στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Σαουθάμπτον μειώσε σε 1-2 με τον Γουόρντ-Πρόους, αλλά στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Γουίλσον.

Γρήγορο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 10′ από στημένη μπάλα. Κόρνερ του Ρίκο, δυνατή κεφαλιά του Άκε και 1-0.

Ακυρώθηκε σωστά το δεύτερο γκολ της ομάδας του Χάου με τον Κινγκ, έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση για οριακό οφσάιντ.

Τα “Κεράσια” πέτυχαν τελικά το δεύτερο γκολ με πολύ όμορφη ανάπτυξη παιχνιδιού και τελείωμα από τον Χάρι Γουίλσον στο 35′ (0-2).

Οι δύο ομάδες έπαιζαν πολύ επιθετικό ποδόσφαιρο και το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο στο πρώτο μέρος.

Στο 53′ οι “Άγιοι” κατάφεραν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ-Πρόους (1-2).

Στη συνέχεια η Σαουθάμπτον πίεζε για την ισοφάριση, αλλα δεν τα κατάφερε και στο τέλος δέχτηκε τρίτο τέρμα.

Στο 90+5 μετά από ασυνεννοησία άμυνας και τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο Γουίλσον σκόραρε σε κενή εστία και κλεόδωσε το εκτός έδρας τρίποντο.

Σαουθάμπτον (Χάσενχουτλ): Γκουν, Ντάνσο (46′ Μπέρτραντ), Βέστεργκαρντ, Μπέντναρεκ, Σοάρες, Χόιμπεργκ, Ρομέου, Γουόρντ-Πρόους, Ρέντμοντ (89′ Άρμστρονγκ), Άνταμς (77′ Ινγκς), Μπουφάλ

Μπόρνμουθ (Χάου): Ράμσντεϊλ, Ρίκο, Άκε, Κουκ, Στέισι, Κινγκ (90+3′ Σέρμαν), Μπίλινγκ, Λέρμα, Γουίλσον (63′ Φρέισερ), Σολάνκε (77′ Κουκ), Γουίλσον