Γκολ και θέαμα στο Μονακό

Η 10η αγωνιστική της Ligue 1 ολοκληρώθηκε με τρεις αναμετρήσεις, όπου Σεντ Ετιέν, Μονακό και Μαρσέιγ πήραν τις νίκες απέναντι σε Μπορντό, Ρεν και Στρασβούργο αντίστοιχα.

Μονακό-Ρεν 3-2

Στο Στάδιο Λουί 2, η Μονακό υποδέχτηκε την Ρεν, επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 3-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από πολύ νωρίς – μόλις στο 3ο λεπτό – όταν ο Σλιμάνι έκανε την σέντρα προς τον Μπεν Γιέντερ, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το 1-0. Η Ρεν έφτασε στην ισοφάριση στο 12’, όταν ο Μαουασά έκανε μια εξαιρετική κούρσα και βρέθηκε μέσα στην περιοχή όπου έκανε το σουτ, κάνοντας το 1-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 48’, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή, όταν ο Χούνου πήρε το ριμπάουντ μπροστά στο τέρμα και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-2 με κεφαλιά. Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (57’), ο Σλιμάνι έκανε μια καλή πάσα στον Φάμπρεγκας, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και ισοφάρισε για την Μονακό σε 2-2.

Ευκαιρίες δεν έγιναν στην πορεία της αναμέτρησης και όλα έδειχναν πως το 2-2 θα ήταν το τελικό σκορ. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3’), ο Κεϊτά πήρε την μπάλα στην περιοχή, έδωσε στον Μπεν Γιέντερ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μπορντό-Σεντ Ετιέν 0-1

Στο Ματμούτ Ατλαντίκ, Μπορντό και Σεντ Ετιέν ήρθαν αντιμέτωπες με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-1 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες με την πρώτη καλή στιγμή να καταλογίζεται για τους φιλοξενούμενους μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ωστόσο, η Μπορντό έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34’, όταν ο Αντλί έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν στην σωστή θέση για να αποκρούσει.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι αλλαγές των προπονητών δεν βοήθησαν ιδιαίτερα την πορεία της αναμέτρησης και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν τον βαθμό της ισοπαλίας, η Σεντ Ετιέν κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις. Στο 90+1’, ο Πάμπλο κράτησε τον αντίπαλό του εντός περιοχής, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα (90+2’), ο Μπουανγκά εκτέλεσε με ψυχραιμία το πέναλτι σκοράροντας για το τελικό 0-1.

Μαρσέιγ-Στρασβούργο 2-0

Μαρσέιγ και Στρασβούργο διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Στάδιο Βελοντρόμ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0.

Ο Καμαρά άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους στο 3ο λεπτό του αγώνα, όταν πήρε την πάσα από τον Στρούτμαν και έκανε το σουτ για το 1-0, με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο πλευρές, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Μαρσέιγ ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες και χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα. Ενώ όλα έδειχναν πως το το 1-0 θα είναι το τελικό σκορ, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο 90+4’, ο Σίμακαν βρήκε πόδια αντιπάλου εντός περιοχής, με τον διαιτητή νασφυρίζει το πέναλτι και λίγο αργότερα, ο Στρούτμαν εκτέλεσε ένα ασταμάτητο πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.