Γκολ και θέαμα

Η  19η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ περιελάμβανε εξαιρετικά παιχνίδια με πολύ όμορφο θέαμα και πολλά γκολ όπως κάθε boxing day.

Η Τότεναμ διέλυσε στο Λονδίνο την Μπόρνμουθ με 5-0. Ο πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Σον με δύο τέρματα ενώ ο Γουόκερ Πέτερς με τρείς ασίστ ήταν άξιος συμπαραστάτης. Η Τότεναμ πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μέρος με τους Έρικσεν, Σον και ο Λούκας (16′, 23′, 35′). Τα υπόλοιπα δύο γκολ πέτυχαν οι Κέιν και ο Σον(51′, 70′) που εδραίωσαν την Τότεναμ στην δεύτερη θέση 6 βαθμούς μακρυά από την πρώτη Λίβερπουλ.

Η Έβερτον πέτυχε άλλη μια νίκη με καλό ποδόσφαιρο καθώς ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπέρνλι με 1-5. Ο Ντιν σκόραρε δύο γκολ και αποτέλεσε το κορυφαίο παίχτη του παιχνιδιού. Ο Μίνα στο 2ο λεπτό, ο Ντιν στο 13′ και ο Σίντγκουρσον στο 22′ με πέναλτι έβαλαν την Έβερτον μπροστά με 3 γκολ. Ο Γκίμπσον στο 37′ μείωσε σε 1-3, το 1-4 διαμόρφωσε ο Ντιν στο 71ο λεπτό και ο Ρίτσαλσον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 1-5.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι νίκησαν με ωραίο ποδόσφαιρο την Χάντερσφιλντ με 3-1 και σταδιακά ανεβαίνει στην βαθμολογία. Το κέντρο της Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετικό με τους Μάτιτς και Πογκμπά να σκοράρουν και να είναι αμφότεροι οι πρωταγωνιστές. Ο Μάτιτς άνοιξε το σκορ στο 28′ με το Πογκμπά να ακολουθεί με δύο τέρματα στο 64′ και 78′. Το μόνο που κατάφερε ο Γιόργκενσεν στο 88ο λεπτό.

Ισόπαλα με 1-1 και 0-0 έληξαν τα παιχνίδια των Φούλαμ με την Γουλβς και Κρίσταλ Πάλας με την Κάρντιφ αντίστοιχα.