Γκράφισαρ – Παναιτωλικός: Έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία

Ισόπαλο το αποτέλεσμα με την Γκράφισαρ ο Παναιτωλικός.

Το τρίτο φιλικό του Παναιτωλικού με τη Γκράφισαρ κόλλησε στο 0-0. Ο «τίτορμος» άξιζε τη νίκη ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Οι Αγρινιώτες εμφανίστηκαν πολύ βελτιωμένοι κόντρα στην Γκράφιτσαρ. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μπήκε αρκετά δυναμικά και στο 7’ ο Νικολάου σούταρε όμως η μπάλα πέρασε αουτ.

Ένα λεπτό αργότερα  ο Πανιτωλικός απείλησε εκ νέου με τους Πέδρο και Λιάβα οι οποίοι  άλλαξαν όμορφα την μπάλα, ο Τσιγγάρα έγινε κάτοχος και σούταρε, αναγκάζοντας τον αντίπαλο κίπερ σε επέμβαση.

Στο 14’ καταγράφηκε η πρώτη ευκαιρία των Σέρβων , στο 24’ δημιούργησε νέα φάση ο Μόρσεϊ έσωσε την ομάδα του.

Στο 32’ ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε εκπληκτική ενέργεια συνεργαζόμενος με τον Ξενιτίδη με τον δεύτερο να βγάζει   στον Πέδρο με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει το δοκάρι.

Στο 42’ οι Ζοάο Πέδρο και Βαρόνε  δεν κατάφεραν να σπρώξουν  την μπάλα προς τα δίχτυα. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά συνεχίζοντας δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 50’ ο Μπελεβώνης  απείλησε τον Στάνκοβιτς αλλά η «στρογγυλή θεά» πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Λίγο αργότερα οι Ντουάρτε, Πέδρο και Μπακαδήμας δεν κατάφεραν να νικήσουν το αντίπαλο κίπερ. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πιέζει ωστόσο η πίεση δεν απέφερε καρπούς και το ματς έληξε με την λευκή ισοπαλία, αλλά ο Παναιτωλικός είχε καλή εικόνα με ευκαιρίες για γκολ.