Γκρόιτερ Φιρτ-Μπάγερν Μονάχου: Καθάρισαν άλλη μια υποχρέωση οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Τόμας Μίλερ προσπέρασε τον Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε.

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε της Γκρόιτερ Φιρτ για την 6η αγωνιστική της Bundesliga, με το 1-3 να είναι πανευκολο για τους Βαυαρούς, έστω κι αν οι πρωταθλητές έμειναν με 10 παίκτες από το 48′ λόγω αποβολής του Παβάρ.

Οι πρωταθλητές ήταν η ομάδα με τα 34 γκολ στα τελευταία έξι παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις και που στα τελευταία επτά παιχνίδια δεν είχαν πέσει κάτω από τα τρία γκολ ενεργητικό.

Μόλις στο 10′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τόμερ Μίλερ, που έφτασε τα 218 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις με τους Βαυαρούς και έμεινε μόνος στην 3η θέση όλων των εποχών, αφήνοντας πίσω του πλέον τον Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε. Στο 31′ ο Γιόσουα Κίμιχ με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0 και οι γηπεδούχοι το μόνο που μπόρεσαν ήταν να απειλήσουν με στημένες φάσεις.

Το 3-0 του Μίλερ αποτράπηκε στο 1ο ημίχρονο σχεδόν πάνω στη γραμμή και στο 48′ ήρθε η αποβολή του Παβάρ που έκοψε βέβαιο τετ α τετ αντιπάλου ωστόσοτο αυτογκόλ του Γκρίσμπεκ στο 68′ «σφράγισε» το τρίποντο.

Ο Σεντρίκ Ιτέν, σκόραρε στο 87′ και προκάλεσε έκρηξη στις κερκίδες του γηπέδου, με τους φιλάθλους να πανηγυρίζουν έξαλλα το γκολ, όσο κι αν δεν είχε αγωνιστικό αντίκρισμα.