Η Γκλάντμπαχ “βύθισε” με καταπληκτικό ποδόσφαιρο το “ναυάγιο” της Σάλκε

H Γκλάντμπαχ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με ένα εξαιρετικό δεύτερο, έκανε “περίπατο” απέναντι στη Σάλκε.

Για την 9η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ διέλυσε την Σάλκε, στο Μπορούσια Παρκ, με σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο παραδόθηκαν άνευ όρων στις ορέξεις των πολύ καλών γηπεδούχων.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις, αν δεν ήταν ο τερματοφύλακας της Σάλκε, Ρόνοου, που έμοιαζε απελπιστικά μόνος. Σκόρερ για τη Γκλάντμπαχ ήταν ο Νίχαους στο 15′, ο Βέντ στο 36′, ο Τουράμ στο 52′ και ο Γόλφ στο 40′. Η Σάλκε είχε ισοφαρίσει στο 20′ με τον Ραμάν.

Η Σάλκε απείλησε πρώτη στο παιχνίδι στο 9′, με σουτ στην κίνηση του Χόουπ, μετά από σέντρα του Τιαό, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 15′ ο Εμπολό σούταρε μέσα από την περιοχή ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε αρχικά, όμως ο Νίχαους πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του.

Στο 20ο λεπτό ο Ουτ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και έσκαψε στον Ραμάν που από καλή θέση σούταρε και σκόραρε για το 1-1.

Ο Μαρκ Ουτ στο 28′, απείλησε από ένα φάουλ σε καλή θέση, λίγο έξω από την περιοχή. Η καταπληκτική του εκτέλεση τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Σόμερ.

Στο 36ο λεπτό η Γκλάντμπαχ πήρε ξανά προβάδισμα, όταν ο Νίχαους πέρασε εξαιρετικά την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τετ-α-τετ τον Βεντ που νίκησε τον Ρόνοου για το 2-1.

Στο 40′ έγινε ένα κόρνερ για τους γηπεδούχους, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Λίγο αργότερα στο 41′ η άμυνα της Σάλκε αδράνησε, όμως ο Τζάνσκε από καλό σημείο δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πεσμένος, μέχρι το 52′, όπου ο μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκίντερ γύρισε με το κεφάλι, ο Πλέα από κοντά έκανε το σουτ, ο Ρόνοου έβγαλε, αλλά ο Τουράμ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 3-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να “πολιορκούν” την αντίπαλη εστία και στο 66′ ο Νίχαους σούταρε από πολύ μακρινή απόσταση, όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Ο Εμπολό έκανε ένα σουτ στο 68ο λεπτό, ο τερματοφύλακας έβγαλε, ο Πλεά πήρε για ακόμα μια φορά το ριμπάουντ αφύλακτος αλλά τον σταμάτησε πάλι ο Ρόνοου.

Η Σάλκε είχε κλειστεί στην άμυνά της, καθώς η Γκλάντμπαχ πίεζε ασφυκτικά και στο 76′ ο Χέρμαν πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων είναι ανύπαρκτη και στο 80′, ο Πλεά έβγαλε με κάθετη μπαλιά τετ-α-τετ τον Γόλφ που δεν αστόχησε και έκανε το 4-1. Μετά το γκολ, τίποτα άλλο δεν συνέβη στον αγώνα μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 26′ Λαζάρο, 34′ Λούντβιγκ, 46′ Τουράμ, 51′ Τιαό, 84′ Ουτ

Γκλάντμπαχ (Ρόζε):  Σόμερ, Λαζάρο (65′ Λάινερ), Γκίντερ, Τζάνσκε, Βεντ, Ζακάρια (65′ Ζακάρια), Νίχαους (81′ Μπένες), Χέρμαν, Στιντλ, Τουράμ (71′ Γόλφ), Εμπολό (71′ Στίντλ)

Σάλκε (Μπάουμ): Ρόνοου, Λούντβιγκ, Τιαό, Κάμπακ, Νάστασιτς, Ραμάν (63′ Σκόπφ), Ουτ, Μασκαρέλ, Σερντάρ, Σκρίμπσκι (81′ Μπούτζελαμπ), Χόουπ (81΄Σούλερ)