Γλίτωσε από έμφραγμα η Μίλαν

Μια σημαντική νίκη για την προσπάθεια που κανει η Μίλαν για μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχαν οι Ροσονέρι που επικράτησαν της Μπολόνια με 2-1 ενόψει της 35ης αγωνιστικής της Σέριε Α’

Η Μίλαν μπήκε άσχημα στο γήπεδο και η Μπολόνια έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες που σταμάτησε ο Ντοναρούρα ενώ και σωστά ακυρώθηκε τέρμα του Παλάσιο στο 28′.

Ο Πιατέκ έχασε και αυτές ευκαιρία με το κεφάλι στο 19′ και για να μπει ένα τέρμα περιμέναμε μέχρι το 37′. Ο

Σούσο έκανε μια από τις γνωστές κούρσες του, βρέθηκε έξω από την περιοχή και εκτέλεσε με πανέμορφο τελείωμα.

Η Μίλαν ανέβασε ρυθμούς στο πρώτο μισό του δεύτερου μέρους και αυτό που δεν μπόρεσε να καταφέρει ο Πιατέκ κατάφερε ο Μπορίνι στο 67′.

Ο Πολωνός φορ που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ηττήθηκε από τον κίπερ της Μπολόνια, η απομάκρυνση βρέθηκε στα πόδια του Μπορίνι που σκόραρε από πλεονεκτική θέση για το 2-0.

Ένα ματς που έμοιαζε εύκολο κατάφερε η Μίλαν για ακόμα μια φορά να το κάνει δύσκολο και άγχωσε τους οπαδούς της.

Οι Τιφόζι προηγούνταν με 2-0 και μέσα σε τρία λεπτά ο Ντέστρο μείωσε για την Μπολόνια σε 2-1 και ο Πακέτα δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές κάτι που δεν εκμεταλεύτηκε η Μπολόνια και έμεινε το 2-1.