Γλίτωσε… στο 94′

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με την Ιεράπετρα με 2-2 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νέα παιδιά, που δεν έχουν την ευκαιρία στα μεγάλα παιχνίδια και η ομάδα κατέβηκε… άκρως νεανική με μέσο όρο ηλικίας μικρότερο των 20 ετών.

Οι πράσινοι από τα πρώτα λεπτά πίεζαν την ομάδα της Ιεράπετρας και στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τέρματος και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Δυο λεπτά αργότερα το Τριφύλλι έχασε καλή ευκαιρία με τον Καμπετσή, με τη μπάλα να καταλήγει στον Παναγιώτου.

Οι φιλοξενούμενοι στο 25’ απάντησαν με τον Χίσι, ο οποίος σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα. Ο 23χρονος αμυντικός της Ιεράπετρας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της πράσινης άμυνας και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 43’ ο Αναστασόπουλος βρήκε την ευκαιρία και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη, πετυχαίνοντας το 2-1, με την Ιεράπετρα να περνάει μπροστά στο σκορ.

Στο 85′ ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρία με τον Πούγγουρα, όταν το πλασέ του απέκρουσε ο Παναγιώτου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Εμμανουηλίδης, μετά από σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη έστειλε με κεφαλιά ψηλά τη μπάλα.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμπετσής, μετά από ωραία σέντρα του Εμμανουηλίδη σκόραρε και έγραψε το τελικό 2-2.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Παντελάκης, Θεοχάρης, Οικονόμου, Τζανδάρης, Στάικος, Κουντουριώτης, Εμμανουηλίδης, Καμπετσής

ΟΦ Ιεράπετρας: Παναγιώτου, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Μίγγας, Πότσι, Μούτσα, Χίσι, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης Μηνάς, Καλημέρης