Γλίτωσε την καζούρα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Εϊμπάρ και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ.

Με ανατροπή 1-2 επικράτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης της Εϊμπάρ στην εκτός έδρας αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της La Liga. Με δύο γκολ ο Σουάρες λύτρωσε τους “ροχιμπλάνκος” και κλείδωσε το τρίποντο και την πρωτιά στην βαθμολογία με 44 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Μούτο από μαρκάρισμα του Καράσκο ωστόσο δεν αποτελεί αυτό γεγονός αλλά ο σκορερ…και αυτός ήταν ο τερματοφύλακάς τους, Μάρκο Ντμίτροβιτς. Ο διεθνής Σέρβος, ανέλαβε την εκτέλεση, έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και νίκησε τον Γιαν Όμπλακ σημειώνοντας 1-0(12’).

Ευτυχώς για τους Μαδριλένους στο 40′ ο Σουάρες έκανε το 1-1, με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης φαινόταν να μην γνωρίζει που βρίσκεται και στο δεύτερο ημίχρονο η Εϊμπάρ είχε δύο καλές ευκαιρίες να πάρει ξανα κεφάλι στο σκορ.

Οι ευκαιρίες δεν έφεραν το γκολ και ένα δυνατό μαρκάρισμα του Αρμπιλά έστειλε την Ατλέτικο στην άσπρη βούλα. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Λουίς Σουάρες ανέλαβε την εκτέλεση γλιτώνοντας την Ατλέτικο από μια ισοπαλία και την διατήρησε πρώτη.