“Γλυκιά” ήττα και πρόκριση για Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την Τότεναμ στο Στάδιο Ετιχάντ και επικράτησε με 4-3, αλλά χάρη στην ήττα με 1-0 του πρώτου αγώνα, δεν θα συνεχίσει στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η Τότεναμ προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Champions League και θα αντιμετωπίσει στους ”4” τον Άγιαξ.

O αγώνας:

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για να ανάψει το Έτιχαντ. Η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε εξαρχής να σημειώσει ένα γκολ και το κατάφερε πολύ νωρίς, μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ο ντε Μπρόινε έκανε πολύ καλή δουλειά, έδωσε μια πολύ καλή πάσα στον  Στέρλινγκ, ο οποίος είχε τον χώρο να κάνει το σουτ για το 1-0. Ωστόσο, η Τότεναμ έκανε την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά.

Ο Σον με δύο προσωπικά γκολ έδωσε το προβάδιασμα στους φιλοξενούμενους. Στο 7′,  βρέθηκε στην περιοχή και σκόραρε για το 1-1 και στο 10′,  πήρε την πάσα και από την άκρη της περιοχής έκανε το σουτ και έβαλε μπροστά την Τότεναμ για το 1-2. Ο Σίλβα, στο 11′, πήρε την πάσα από τον Αγκουέρο για να κάνει το σουτ στη περιοχή ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ πριν το ημίωρο του αγώνα. Στο 21′, ο ντε Μπρόινε τροφοδλοτησε τον Στέρλινγκ, ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2. Οι “Πολίτες” έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 37′, αλλά ένας από τους αμυντικούς της Τότεναμ έκανε εξαιρετικό τάκλιν στον Αγκουέρο, &κόβοντας& την προσπάθεια. Δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 3-2.

Η Σίτι προειδοποίησε τρεις φορές την αντίπαλη εστία πριν σημειώσει ακόμα λενα γκολ πριν την συμπλήρωση μιας ώρας. Στο 59′, ο ντε Μπρόινε για άλλη μια φορά έδωσε πάσα αυτή τη φορά στον Αγκουέρο, ο οποίος έκανε ένα όμορφο τελείωμα για το 4-2. Η Τότεναμ, ωστόσο, κατάφερε να μειώσει το σκορ σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα. Στο 73′, ο Τριπιέ έκανε την ασίστ στον Γιορέντε, ο οποίος έβαλε το όνομά του στον πίνακα τω σκόρερ καξ το 4-3.

Οι γηπεδούχοι, λίγο οριν την λήξη της αναμέτρησης, έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Στο 86′, το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις, ο Στέρλινγκ βρήκε δίχτυα, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια και, παρά την νίκη της με 4-3, η Σίτι αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Chwmpions League.

Κίτρινες: Σισοκό, Σον, Ρόουζ, Βανιγιάμα

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Μεντί (Σανέ 84′), Λαπόρτ, Κόμπανι,  Γουόκερ, Σίλβα (Φερναντίνιο 63′), Γκιντογκάν, ντε Μπρόινε,  Σίλβα Μπ., Αγκουέρο, Στέρλινγκ

Τότεναμ: Γιορίς, Τριπιέ, Αλντερβέιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ (Σάντσες 90′), Σισοκό (Γιορέντε 41′), Βανιγιάμα, Άλι, Έρικσεν, Λούκας (Ντέιβις 82′), Σον