Γλύτωσε την ήττα η Αϊντχοφεν

Δεν υπήρξε νικητής στο Ολλανδικό ντέρμπι μεταξύ της Αϊντχοφεν και του Άγιαξ καθως έληξε 1-1 στο «Φιλιπς Στάντιον» , στο πλαίσιο της 7η αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε.

Στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες είχαν εκπληκτικό ρυθμό ο Άγιαξ όμως ήταν αυτός  που είχε τις πιο πολλές επισκέψεις στον Ζουτ, ο οποίος κράταγε απαραβίαστη την εστία του. Οι γηπεδούχοι με την σειρά τους θα μπορούσαν κάνουν την ζημιά ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.  Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις ομάδες να μπαίνουν αρκετά δυναμικά έχοντας αρκετά γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες. Στο 63’ ο «αίαντας» πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Πρόμες . Μετά το γκολ η ομάδα του Φαν Μπομελ έδειξε ότι δεν θέλει να χάσει στην έδρα του και έφερε το ματς στα ίσια με τον Μάλεν στο 77’. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στην κορυφή.