Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφερε στο Λονδίνο

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από τη Γουέστ Χαμ και πλέον βλέπει την 3η θέση.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τη Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν καλή εικόνα, είχαν κοντά τις γραμμές, ωστόσο η αδυναμία τους στο επιθετικό τρανζίσιον ήταν που δεν τους επέτρεψε να βρουν το γκολ.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στα «σφυριά» πέτυχε ο Λούκας Πακετά στο 74’.

Δοκάρι είχε ο Καμαρά στο 86’.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» μένουν στους 4 βαθμούς, έχοντας πλέον ως ρεαλιστικό στόχο την 3η θέση για τη συνέχεια στο Conference League.

Ο άλλος αγώνας του ομίλου, Φράιμπουργκ-Μπάτσκα Τόπολα 5-0 και η βαθμολογία είναι: 1. Γουέστ Χαμ 9, 2. Φράιμπουργκ 9, Ολυμπιακός 4, 4. Μπάτσκα Τόπολα 1.

Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την 5η αγωνιστική τη Φράιμπουργκ εκτός έδρας και την 6 την Μπάτσκα Τόπολα στο Φάληρο, στα δύο ματς που θα κρίνουν σε ποια διοργάνωση θα συνεχίσουν.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Πορόσο, Ρέτσο, Ορτέγκα στην άμυνα, Έσε, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλο τριάδα στην άμυνα, Ποντένσε, Φορτούνη στα άκρα και Γιόβετιτε στην κορυφή.

Στο 2’ ο Μπενράχμα σούταρε άστοχα, ενώ δύο λεπτά μετά. Ενώ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 13’ όταν ο Μπενραχμά βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, έπιασε φαλτσαριστό σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Ο ίδιος, στο 32’ σούταρε, με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα.

Στο 35’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ορτέγκα έκανε κούρσα από αριστερά, γύρισε για τον Ποντένσε που ήταν σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 51’ ο Φορτούνης έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

Στο 65’ ο Μπόουεν γύρισε από αριστερά στον Γουόρντ-Πρόουζ, ο οποίος αμαρκάριστος σούταρε, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Και στο 74’ η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε. Ο Γουόρντ-Πρόουζ έβγαλε μπαλιά για τον Πακετά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Ενώ στο 81’ ο Κουντούς έκανε άστοχο σουτ.

Στο 86’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Πορόσο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Καμαρά τη δεύτερη, η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Ροντινέι μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό αλλά αστόχησε.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες): Φαμπιάνσκι, Σουφάλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Μπενραχμά, Γουόρντ-Πρόουζ, Άλβαρες (80’ Σούτσεκ), Πακετά, Κουντούς (90’ Μουμπάμπα), Μπόουεν

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόσο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Έσε (90’ Μπιέλ), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (76’ Σκάρπα), Ποντένσε (76’ Μασούρας), Φορτούνης, Γιόβετιτς (56’ Ελ Κααμπί)