GP Ίμολα: Νικητής ο Μαξ Φερστάπεν

Νικητής του grand prix της Ίμολα αναδείχθηκε ο Μαξ Φερστάπεν

Μετά την ισοφάριση του ρεκόρ του αείμνηστου Άιρτον Σένα χθες (18/5), με την όγδοη διαδοχική pole position, ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull αναδείχτηκε νικητής του grand prix της Ίμολα.

O Oλλανδός -τρεις σερί φορές- παγκόσμιος πρωταθλητής επέστρεψε στις νίκες, μετά την απώλεια της πρώτης θέσης στο Μαϊάμι, όπου πρώτης είχε περάσει τη γραμμή του τερματισμού ο Βρετανός οδηγός της MacLaren, Λάντο Νόρις. O τελευταίος, πάντως απείλησε τον Φερστάπεν και στην Ιταλία, αφού ανέβασε ρυθμό από τον 53ο γύρο και μετά για να χάσει την πρωτιά για 7 δέκατα του δευτερολέπτου. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari.

Aυτή είναι η 5η νίκη του Μαξ Φερστάπεν σε επτά αγώνες στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, η 59η νίκη στην καριέρα του και η 3η διαδοχική στην Ίμολα.

Ο Λεκλέρκ χάρισε στη Ferrari το πρώτο βάθρο της στην Ίμολα από το 2006, όταν το είχε πετύχει ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Μίκαελ Σουμάχερ.

Ο Φερστάπεν έκανε «περίπατο» μέχρι τον 52ο γύρο με διαφορά ασφαλείας από τον Νόρις. Όμως ο Βρετανός κατάφερε στους τελευταίους 12 γύρους να κλείσει τη διαφορά των 6,7 δευτερολέπτων στα 0,7΄΄. Ο Πιάστρι ήταν αυτός που τερμάτισε στην 4η θέση, καθώς στα πιτς έκανε το undercut και πέρασε τον Σάινθ.