Γράφει ιστορία ο Έρλινγκ Χάαλαντ

Γράφει ιστορία ο 19χρονος επιθετικός της Ντόρτμουντ,  Έρλινγκ Χάαλαντ, καθώς  έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόρερε για δύο ομάδες την ίδια σεζόν στο Τσάμπιονς Λίγκ σε ομίλους και φάση νοκ-αουτ . Χθες τα δύο γκολ που σημείωσε με την Ντόρτμουντ εναντίον της Παρί ΣΖ., ικανά για να χαρίσουν τη νίκη στη Γερμανική ομάδα (2-1).

Ο Νορβηγός έφτασε διψήφιο αριθμό τερμάτων στο Τσάμπιονς Λιγκ , με την φανέλα της Ντόρτμουντ έχοντας  πετύχει  11 γκολ  σε 450 λεπτά, δηλαδή βρίσκει δίχτυα ανά 41’. Έχει κερδίσει τον τίτλο του καλύτερου παίκτη της  Μπούντεσλιγκα για τον Ιανουάριο . Φέτος έχει καταγράψει 37 γκολ σε 28 εμφανίσεις, κάτι που σημαίνει είναι  ο μοναδικός σε αυτή την ηλικία που έχει τόσα γκολ σε μια σεζόν, πιάνοντας  τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην πρώτη θέση των σκόρερ: «Ναι, είναι ωραίο να έχω πετύχει δέκα γκολ σε αυτό το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά ποτέ δεν είναι αρκετά. Πηγαίνω καλά στη διοργάνωση, αλλά πρέπει να εργαστώ σκληρά», τόνισε.

«Το δεύτερο γκολ ήταν όμορφο, δεν σκέφτηκα τίποτα και απόλαυσα τη στιγμή. Δεν ήταν ο τέλειος αγώνας γιατί δεν έπρεπε να δεχτούμε γκολ. Πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτό για την ρεβάνς στο Παρίσι». Το δεύτερο γκολ του ήταν σπάνιας ομορφιάς, όταν έπιασε ένα αριστερό σουτ, με τη μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα. Έπιασε μάλιστα τα 104 χιλιόμετρα την ώρα, οπότε αντιλαμβάνεται κάποιος ότι ήταν αδύνατον για τον τερματοφύλακα της Παρί να μπορέσει να κάνει κάτι.

Παράλληλα, στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα σπριντ που θα ζήλευε ο Γιουσέιν Μπολτ. Ο Νορβηγός ξεκίνησε από την περιοχή της ομάδας του και έφτασε στην αντίπαλη περιοχή σε χρόνο ρεκόρ σε μια αντεπίθεση της Ντόρτμουντ. Δεν έγινε βέβαια αποδέκτης της μπάλας και η ευκαιρία χάθηκε, αλλά έδειξε ότι πέρα από δεινός σκόρερ είναι και απίστευτα γρήγορος παρά το ύψος του.

Η Μπορούσια πάντως, εμπνευσμένη από την ταινία La La Land ανέβασε φωτογραφία που έγραφε Ha La Land…