Η Ατλέτικο ”συνέντριψε” με 7-3 την Ρεάλ Μαδρίτης

Σε ένα απίθανο παιχνίδι η Ατλέτικο Μαδρίτης ”ισοπέδωσε” με 7-3 την Ρεάλ στα πλαίσια  φιλικής τους αναμέτρησης για το International Champions Cup, με τους ”κολτσονέρος” να κάνουν μια πολλά υποσχόμενη για τη νέα σεζόν εμφάνιση και τους ”μερένχες” να προκαλούν προβληματισμό.

Οι ροχιμπλάνκος από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχαν επιβάλλει την κυριαρχία τους και καθόρισαν το παιχνίδι αφού προηγούνταν με το εξωπραγματικό 0-5 , με τον Ντιέγκο Κόστα να καταφέρνει να σημειώνει 3 τέρματα μέχρι τότε (σκόραραν και οι Κορέα και Φέλιξ) και άλλο ένα στο δεύτερο ημίχρονο προτού πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Ισπανός στράικερ είχε μια διαμάχη με τον Ντάνι Καρβαχάλ,και αμφότεροι αποβλήθηκαν στο 65ο λεπτό.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο Κόστα  ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0 με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ύστερα η Ρεάλ  μείωσε σε 6-1 με τον Νάτσο, όμως ο Σιμεόνε και οι παίκτες του  έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα  στο 70′ με τον Βιτόλο ο οποίος έκανε το 7-1.  Τέλος η ”βασίλισσα” το μόνο κατάφερε ήταν να πετύχει δύο ακόμα τέρματα με τους Μπενζεμά και Σάντσες οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 7-3.

Επίσης για τη Ρεάλ, με τραυματισμό στον αστράγαλο αποχώρησε ο Λούκα Γιόβιτς. Έπαιξε ως αλλαγή ο Γκάρεθ Μπέιλ, μάλλον για τελευταία φορά με τη φανέλα της Ρεάλ.