Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» την Μπιλμπάο και… προσπέρασε την Ρεάλ

Η φορμαρισμένη Μπαρτσελόνα ζορίστηκε, αλλά τα κατάφερε κόντρα στην Μπιλμπάο και βρέθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 στο Καμπ Νου.

Δείχνουν να έχουν πάρει τα πάνω τους οι «μπλαουκγκράνα», οι οποίοι πανηγύρισαν την 5η συνεχόμενη νίκη τους κόντρα στους Βάσκους.

Οι Καταλανοί μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά χάρις τα γκολ των Μέσι (20′) και Γκριεζμάν (74′) πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Για την ομάδα του Μαρθελίνο Γκαρθία Τοράλ ισοφάρισε ο Άλμπα με αυτογκόλ (49′).

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, αφήνοντας πίσω την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία όμως έχει τους ίδιους βαθμούς, ενώ η Μπιλμπάο βρέθηκε στην 11η θέση με 24 βαθμούς.

Νωρίτερα, Γρανάδα και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Μπαρτσελόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1

Η ομάδα του Κούμαν μπήκε πολύ δυνατά και ήταν ανώτερη σε όλο το πρώτο 45λεπτο, έχοντας πολλές καλές στιγμές. Ωστόσο, χρειάστηκε την κλάση του Μέσι στο 20′ για να πάρει το προβάδισμα, με τον Αργεντινό να πετυχαίνει το 750ο του γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι Βάσκοι όμως δεν συνηθίζουν να πετάνε… λευκή πετσέτα. Στην επανάληψη έβγαλαν αντίδραση και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 49′, όταν μετά από μια σέντρα ο Τζόρντι Άλμπα έβαλε άτσαλα το πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Φυσικά, οι Καταλανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ακόμα. Στο 74′ ο Γκριεζμάν με μια κοντινή προβολή νίκησε τον εξαιρετικό Ουνάι Σιμόν και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Ντε Γιόνγκ, Άλμπα – Ρ. Γκαρσία, Άλβαρεζ, Κάπα

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο, Ουμτιτί, Άλμπα, Πιάνιτς (67′ Ρομπέρτο), Πέδρι, Ντε Γιόνγκ, Ντεμπελέ (87′ Μπρέιθγουειτ), Γκριεζμάν (84′ Λανγκλέ), Μέσι

Μπιλμπάο: Σιμόν, Μπερσίτσε, Μαρτίνεζ, Άλβαρεζ, Κάπα (84′ Λεκουέ), Μουνιαίν, Βενσεντόρ (66′ Βέσγκα), Ντ. Γκαρσία, Ντε Μάρκος (67′ Μπερενχέρ), Γουίλιαμς (84′ Βιγιαλίμπρε), Ρ. Γκαρσία

Γρανάδα – Θέλτα 0-0

Γρανάδα και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Νουέβο Λος Κάρμενς.

Οι ομάδες που αρνούνται να… νικήσουν. Τόσο η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ όσο και οι «κέλτες» συνέχισαν να αγνοούν τη νίκη και μετά το μεταξύ τους παιχνίδι.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι στην επανάληψη απέκτησε λίγο ρυθμό. Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ είχε δύο καλές στιγμές με τους Νολίτο (49′) και Μουρίγιο (74′), ενώ ισάριθμες ευκαιρίες είχαν και οι Ανδαλουσιάνοι με τους Ματσίς (58′) και Κένεντι (70′), αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ από κανέναν.

Αυτή η λευκή ισοπαλία φέρνει την Γρανάδα στην 7η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς και την Θέλτα στην 11η θέση με 25 βαθμούς.