Η Σίτι “καθάρισε” την Γιουνάιτεντ και πέρασε στον τελικό του Λιγκ Καπ!

Η Σίτι αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, “καθαρίζοντας” την Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 0-2 στο Ολντ Τράφορντ, για τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ανώτερη και πιο ουσιαστική και πήρε μια δίκαια νίκη επί των “κόκκινων διαβόλων”, χάρις τα γκολ των Στόουνς (51′) και Φερναντίνιο (83′).

Με αυτή τη νίκη οι “πολίτες” εξασφάλισαν μια θέση στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τότεναμ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι “κόκκινοι διάβολοι” ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, η τουλάχιστον έτσι νόμιζαν. Συγκεκριμένα στο 3′ ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Έπειτα από μόλις 2 λεπτά έγινε ακριβώς το ίδιο, αλλά αυτή την φορά για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Ο Γκιντογκάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς υπήρξε οφσάιντ.

Ίδια περίπτωση υπήρξε και στο 24′ με τον Φόντεν, του οποίου το γκολ ακυρώθηκε εξίσου. Ωστόσο, πέρα από τα ακυρωθέν τέρματα ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός στο παιχνίδι, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν καλές στιγμές, αλλά καμία να μην παίρνει το προβάδισμα.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51′ οι “πολίτες” έκαναν το 0-1. Ο Φόντεν με μια εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Στόουνς και ο Άγγλος από πολύ κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Σόλσκιερ δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει αντίδραση και οι φιλοξενούμενοι στο 83′ “κλείδωσαν” τη νίκη, με τον Φερναντίνιο να κάνει το 0-2, πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό τέρμα έξω από την περιοχή.

Κίτρινες: Φρεντ, Σο – Φερναντίνιο, Κανσέλο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ (88′ Φαν ντε Μπεκ), ΜακΤόμινει (75′ Γκρίνγουντ), Πογκμπά, Φερνάντες, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Ζιντσένκο, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο, Γκιντογκάν, Φερναντίνιο, Φόντεν, Μάρεζ (79′ Ρόντρι), Ντε Μπράινε, Στέρλινγκ