Η Γκλάντμπαχ διέλυσε την Σαχτάρ με εξάρα!

Η “ονειρική” Γκλάντμπαχ έκανε πάρτι στο Ολιμπίνσκι, διασύροντας τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με έξι γκολ.

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 0-6 στο Ολιμπίνσκι για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Τα “πουλάρια” έκαναν πάρτι από τα λίγα στην Ουκρανία, διαλύοντας την ουκρανική ομάδα, η οποία ήταν ανίκανη να αντιδράσει σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα και απλά παρατηρούσε τον απόλυτο διασυρμό της.

Οι Γερμανοί είχαν ένα πρώτο ημίχρονο βγαλμένο από φαντασμαγορικό όνειρο, πετυχαίνοντας 4 γκολ με τους Πλεά (8′, 26′), Μπενσεμπαινί (44′), αλλά και χάρις το αυτογκόλ του Μπόνταρ (17′).

Ωστόσο, αυτό δεν τους πτόησε, ώστε να μην μπουν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και χάρις τα γκολ των Στιντλ (65′) και Πλεά (78′) να διαμορφώσουν το τελικό 0-6.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μάρκο Ρόζε σκαρφάλωσε στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 5 βαθμούς, ενώ οι Ουκρανοί παρέμειναν στην 2η θέση με 4 βαθμούς, ενώ Ρεάλ Μαδρίτης και Ίντερ έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο (το μεταξύ τους).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το… πάρτι με τον Πλεά στο 8′, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Μετά από 9 λεπτά, ο Κράμερ επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο κόντραρε στον Μπόνταρ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 26′ ο Πλεά ξανά χτύπησε με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ στο “παραθυράκι”, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 44′, ο Μπενσεμπαινί με ένα σουτ από κοντινή απόσταση χάρισε το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του.

Στην επανάληψη η γερμανική ομάδα δεν θέλησε να δείξει οίκτο, με τον Στιντλ στο 65′ να πετυχαίνει ένα τέρμα, ενώ στο 78′ ο Πλεά διαμόρφωσε το ασύλληπτο 0-6, κάνοντας και χατ τρικ.

Κίτρινες: Κοτσολάβα, Σόλομον

Σαχτάρ: Τρουμπίν, Ντόντο, Μπόνταρ, Κοτσολάβα, Κορνιένκο, Μαικόν (69′ Στεπανένκο), Αντόνιο (46′ Πάτρικ), Τετέ, Σόλομον, Μάρλος (46′ Κοβαλένκο), Τάισον (46′ Μοράες)

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινερ (82′ Λανγκ), Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπάινι, Κράμερ, Χόφμαν (75′ Λαζάρο), Νόιχαους, Στιντλ (69′ Βολφ), Πλεά (82′ Τραορέ), Τουράμ