Η Λίβερπουλ με ψυχή πρωταθλήτριας “σκότωσε” την Τότεναμ

Η Λίβερπουλ έδειξε ψυχή και μέταλλο πρωταθλήτριας και “σκότωσε” την Τότεναμ λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η Λίβερπουλ κόντρα στην Τότεναμ στο… παρά ένα, με πρωταγωνιστή τον λυτρωτή Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει και αμφότερες οι ομάδες είχαν συμφιλιωθεί με την ιδέα της ισοπαλίας, ο Φιρμίνο είχε άλλες ορέξεις και με μια κεφαλιά στο 90ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο ντέρμπι κορυφής.

Το προβάδισμα στους “ρεντς” το έδωσε ο Σαλάχ στο 26ο λεπτό, ενώ ο Σον έφερε το ματς στα ίσια στο 33ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, αφήνοντας από κάτω της τους “πετεινούς” με 25 βαθμούς.

Την ίδια ώρα τα οι αναμέτρησεις των “Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας” και “Φούλαμ – Μπράιτον” αναδείχθηκαν ισόπαλες, για την 13η αγωνιστική της Premier League.

Λίβερπουλ – Τότεναμ 2-1

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Τότεναμ με 2-1 στο Άνφιλντ.

Οι “ρεντς” μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και δείχνοντας τις διαθέσεις τους από την αρχή. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο υιοθέτησε άμεσα τον παθητικό ρόλο, παίζοντας πολύ συντηρητικά.

Μετά από πολύωρη πολιορκία και δύο καλές στιγμές με τους Φιρμίνο και Σαλάχ στο 12′ και στο 22′ αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26′. Ο Σαλάχ επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Γιορίς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, δεν άλλαξαν το τρόπο παιχνιδιού τους, περιμένοντας την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο δικό τους μισό. Ωστόσο, στο 33′ έφεραν το ματς στα ίσια, χτυπώντας στην κόντρα με τον ταχύτατο Σον, που εκτέλεσε τον Άλισον.

Στην επανάληψη οι “πετεινοί” εμφανίστηκαν καλύτεροι και πιο επιθετικοί, ενώ μόλις στο 50′ είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Κέιν. Έπειτα από 7 λεπτά η Λίβερπουλ απάντησε με τον Σάλαχ, που του είπε όχι ο Γιορίς.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήρθε στο 63′, όταν ο Μπέργκβαιν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ύστερα από 12 λεπτά, δοκάρι είχαν και οι “ρεντς” με ένα σουτ του Μανέ από δύσκολη διαγώνια θέση.

Εκεί που όλα έμιαζαν να έχουν τελειώσει, οι γηπεδούχοι σόκαραν την Τότεναμ, κάνοντας το 2-1 στο 90′. Ο Ρόμπερτσον με μια σέντρα από κόρνερ βρήκε τον Φιρμίνο και ο Βραζιλιάνος με μια άψογη κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: Λο Σέλσο, Χόιμπιεργκ

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Γουίλιαμς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Τζόουνς, Χέντερσον, Βαινάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο

Τότεναμ: Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Χόιμπιεργκ, Σισοκό, Σον (87′ Άλι), Μπέργκβαιν (76′ Ρεγκιλόν), Λο Σέλσο (58′ Λούκας), Κέιν

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου.

Η Κρίσταλ Πάλας προηγήθηκε χάρις το γκολ του Μπεντέκε (34′), όμως η Γουέστ Χαμ έφερε το ματς στα ίσια με τον Αλέ (55′). Στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με πάικτη λιγότερο, λόγω της κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Μπεντέκε.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει τα “σφυριά” στην 7η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς και τους “αετούς” στην 12η θέση με 18 βαθμούς.

Φούλαμ – Μπράιτον 0-0

Φούλαμ και Μπράιτον αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Craven Cottage.

Σε μια αναμέτρηση που θα ξεχαστεί πολύ σύντομα, αμφότερες οι ομάδες έμειναν άσφαιρες, με μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή το ακυρωθέν γκολ του Λαλάνα λόγω χεριού, μετά από χρήση VAR (49′).

Με αυτή την ισοπαλία η Φούλαμ βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς και η Μπράιτον είναι στην 16η θέση με 11 βαθμούς.