Η Μαγιόρκα διέσυρε την Θέλτα και ελπίζει

Η ορεξάτη Μαγιόρκα διέσυρε την Θέλτα και έκανε μεγάλο βήμα για τη διεκδίκηση της παραμονής της στην La Liga.

Η Μαγιόρκα επικράτησε της Θέλτα με 5-1 στο Σον Μοίς, για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπερμεγιόνες” πήραν νωρίς νωρίς το προβάδισμα με ένα πέναλτι που δεν θα έδινε ούτε ο πιο φανατικός οπαδός της και στη συνέχεια “σκόρπισε” την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία, παίρνοντας μια νίκη που την φέρνει στην 18η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, ενώ οι “κέλτες” είναι στην 17η θέση με 34 βαθμούς.

Η ομάδα του Βιθέντε Μορένο έκανε το 1-0 στο 13′, όταν κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουντιμίρ, αλλά η εν λόγω φάση θα συζητηθεί αρκετά, καθώς δεν υπήρχε τίποτα το αντικανονικό ώστε να δείξει ο διαιτητής της αναμέτρησης την άσπρη βούλα.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με σκορ 3-0 χάρις τα γκολ των Κούτσο (27′) και Πόζο (40′).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′ ο Άσπας μείωσε σε 3-1, όμως 2 λεπτά μετά ο Μπουντιμίρ έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν δημιουργηθεί στους φιλοξενούμενους κάνοντας το 4-1, ενώ στο 60′ ο Σεβίγια έβαλε τη σφραγίδα του με ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ, διαμορφώνωντας το τελικό 5-1.

Κίτρινες: Βαλιέντ, Μπουντιμίρ, Γκάμεζ – Φερνάντεζ, Μουρίγιο

Μαγιόρκα: Ρέινα, Αγκμπενιενού (42′ Γκάμεζ), Πόζο, Σεβίγια (83′ Τραικόφσκι), Μοχάμεντ, Ροντρίγκεζ (74′ Φέμπας), Ραίγιο, Μπουντιμίρ (75′ Τσαβαρία), Βαλιέντ, Κούμπο (83′ Τζούνιορ), Κούτσο

Θέλτα: Μπλάνκο, Αραούχο, Γιοκούσλου (46′ Σμόλοφ), Σουάρεζ (28′ Νολίτο), Άσπας, Ραφίνια (71′ Αιντό), Μπράνταριτς, Ολάζα, Κομεσάνα (71′ Φερνάντεζ), Μουρίγιο, Μίνα (62′ Μέντεζ)