“Άλωσε” το Βερολίνο η Φρανκφούρτη

Με εμφατικό τρόπο πέρασε από την έδρα της Χέρτα η Φρανκφούρτη, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη Bundesliga.

Η Φρανκφούρτη έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο, νικώντας τη Χέρτα με 1-3, για την 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Βερολίνου προερχόταν από το εντυπωσιακό 1-4 στην πρεμιέρα επί της Βέρντερ στην Βρέμη, ωστόσο δέχτηκε την πρώτη της ήττα στη σεζόν από την Άιντραχτ.

Ο σκόρερ του ισόπαλου 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ πριν από μία εβδομάδα στηνΦρανκφούρτη, Αντρέ Σίλβα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, ο Ντοστ «έγραψε» το 20-2πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 40λεπτου. Το 0-3 έκανε ο Ρόντε στο 71ο λεπτό και το μόνο που κατάφερε να κάνει η Χέρτα ήταν να μειώσει με το αυτογκόλ του Χιντερέγκερ επτά λεπτά αργότερα

Χέρτα: Schwolow, Pekarik (46. Zeefuik), Boyata, Torunarigha, Mittelstädt, N. Stark, Darida (46. Maier / 66. Plattenhardt), Tousart, Matheus Cunha, Lukebakio (83. Redan), Piatek (46. Cordoba)

Φρανκφούρτη: Trapp, Abraham, Hasebe, Hinteregger, Rode (85. Sow), Ilsanker, Touré (66. Ache), Kamada, Kostic (15. Zuber), Dost (66. da Costa), A. Silva (85. Barkok)