Ήταν ΑΕΚ, αντέδρασε και «καθάρισε» τον Βόλο!

Η ΑΕΚ βρέθηκε με… την πλάτη στον τοίχο κόντρα στον Βόλο, όμως αντέδρασε, ήταν καταιγιστική και τον «καθάρισε», βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με 4-2 στο ΟΑΚΑ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως στην συνέχεια ήταν καταιγιστική και… σκόρπισε την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ με τέσσερα γκολ.

Αναλυτικότερα, οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με το γκολ του Δουβίκα (14′), όμως μετά οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν και χάρις τα γκολ των Τάνκοβιτς (29′, 32′), Μάνταλου (25′) και Ολιβέιρα (36′) προκάλεσαν τρόπομο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν με τον Μήτογλου και διαμόρφωσαν το τελικό 4-2 (58′).

Αυτή η νίκη και ειδικότερα με το συγκεκριμένο σκορ ήταν πολύ σημαντική για την ΑΕΚ, η οποία έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης, ωστόσο ο Βόλος μπορεί να ελπίζει με τα δύο γκολ που πέτυχε και να κυνηγήσει το όνειρο μέχρι τέλους.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, με τους Θεσσαλούς να έχουν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 2′, όταν ο Περέα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τσιντώτα από πολύ δύσκολη θέση, ενώ ύστερα από 2 λεπτά η Ένωση απάντησε, με τον Σιμάνσκι να εξαπολύει ένα σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολευόντουσαν πάρα πολύ να κυκλοφορήσουν την μπάλα, καθώς η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πίεζε παρά πολύ, έχοντας ψηλά τις γραμμές της. Στο 14′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1, με τον Μπαρτόλο να βγάζει μια εξαιρετική κάθετη στον Δουβίκα και τον Έλληνα επιθετικό να πλασάρει υποδειγματικά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και έπειτα η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε τελείως, με την θεσσαλική ομάδα να ζει τον απόλυτο εφιάλτη. Στο 25′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1, όταν ο Λιβάι πάσαρε στον Μάνταλο και ο αρχηγός σκόραρε από θέση τετ α τετ, ενώ μετά από 4 λεπτά ήρθε η ολική ανατροπή, με τον Κρίστισιτς να βγάζει μια μπαλιά ποίημα στον Τάνκοβιτς και τον Σουηδό να κάνει το 2-1 με μια προβολή.

Ο ρυθμός όχι μόνο δεν έπεσε μετά την ολική ανατροπή για τον «Δικέφαλο», αλλά ανέβηκε ακόμα πιο πολύ, αφού μέσα σε 4 λεπτά πέτυχε άλλα δύο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 32′ ο Τάνκοβιτς έκανε το 3-1 με ένα σουτ σπάνιας ομορφιάς από δύσκολη διαγώνια θέση και στο 36′ ο Λιβάι κέρδισε ένα πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Ολιβέιρα, ευστόχησε και έκανε το 4-1.

Με την έναρξη της επανάληψης φάνηκε πως η ΑΕΚ δεν ήθελε να ρίξει καθόλου τον ρυθμό, παρά το καθαρό προβάδισμα που είχε. Τάνκοβιτς και Μάνταλος δημιούργησαν κάποιες προυποθέσεις για επίτευξη και πέμπτου τέρματος, όμως αυτό δεν ήρθε και ο Βόλος κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να βγάλει αντίδραση.

Συγκεκριμένα, στο 57′ μείωσε σε 4-2, όταν ένα γύρισμα του Φεράρι από τα αριστερά βρήκε τον Μήτογλου, ο οποίος με μια κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από 7 λεπτά είχε και τεράστια ευκαιρία να ξαναμπεί για τα καλά στο παιχνίδι, με τον Μπαρτόλο να εκμεταλλεύεται ένα λάθος του Νεντελτσιάρου και να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, αλλά να μην κερδίζει τον Τσιντώτα.

Στην συνέχεια η Ένωση δημιούργησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τους Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, καθώς οι Θεσσαλοί έπαιζαν αρκετά ανοιχτά, όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στα τελευταία 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν με όλες τις δυνάμεις τους και ένα τρίτο γκολ, το οποίο παρά τις ευκαιρίες, με πιο σημαντική το δοκάρι του Δουβίκα, δεν το πέτυχε ποτέ.

Κίτρινες: Νταντσένκο – Μίλοκ

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο (46′ Λόπες), Μιτάι (82′ Ραντόνια), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος (82′ Σιμόες), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (70′ Ανσαριφάρντ)

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα, Τσοκάνης (90+2′ Σάντσεθ), Μαρτίνεζ (58′ Μήτογλου), Δουβίκα, Μπαρτόλο (77′ Κρητικός), Νίνη, Περέα