Ήττα η ΑΕΚ στο Ισραήλ και η πρόκριση δυσκολεύει…

Οι κακές επιθετικές επιλογές στο τέλος στέρησαν από την ΑΕΚ τη νίκη απέναντι στη Χάποελ Χολόν, έμπλεξε και πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει το τελευταίο ματς.

Για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου, η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Ισραήλ απέναντι στη Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα, με 77-71, έχασε και τη διαφορά και μπαίνει σε περιπέτειες πλέον, με την πρόκριση να κρίνεται στο τελευταίο παιχνίδι.

Για την “Ένωση” πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ που πέτυχε 19 πόντους. Από τους γηπεδούχους, κορυφαίοι ήταν ο ΜακΓκι που σκόραρε 18 πόντους και ο Τζόνσον που έκανε double-double με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Τα παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, αλλά η ΑΕΚ με έναν πολύ καλό Γιάνκοβιτς, στα μισά της 1ης περιόδου προηγούταν με 9-11 ενώ και στο τέλος παρέμεινε η μπροστά, για λίγο, με 18-19. Η “Ένωση” έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ σε σχέση με του ισραηλινούς που αρχικά προσπάθησαν να βασιστούν στα τρίποντα, όμως το 2/9 τους έκανε να αλλάξουν τακτική, ώστε να μην ξεφύγει η ελληνική ομάδα,, κάτι που πέτυχαν κιόλας.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα, στην 2η περίοδο έβαλε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και με 50% ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα. Στο 5′ βρέθηκε να προηγείται με 30-23. Η ΑΕΚ βελτίωσε κάπως την άμυνα, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με -6, 38-32.

Η Χάποελ Χολόν στο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, με δύο τρίποντα του Μάιλς, ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 51-41.  Η ΑΕΚ όμως με Λάνγκφορντ, Μορέιρα και Μωραΐτη, να ανεβάζουν ρυθμό, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 55-53.

Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν τον ΜακΓκι να κάνει ότι θέλει την άμυνα της ΑΕΚ και με έξι κακές επιθέσεις της Ένωσης η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα στους 10 ξανά, 2 λεπτά πριν από τη λήξη. Εν τέλη η ΑΕΚ ηττήθηκε με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Ντε Ζέου 12 (2), Τζόνσον 16 (2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΓκι 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πνίνι 5 (1/8 σουτ), Γουόρκμαν 7 (1/6 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπουρντιγιόν (0/5 σουτ), Μπράντβαϊν, Μάιλς 12 (4/6 τρίποντα), Μισγκάβ7 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 7, Λάνγκφορντ 19 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13/14 βολές), Λοτζέσκι 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ), Μωραΐτης 10 (2), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 4 (0/3 τρίποντα), Κατσίβελης, Μορέιρα 9 (9 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά – Χάποελ Χολόν: 16/39 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 55 ριμπάουντ (33+22), 15 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 17/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (23+14), 16 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ