Ήττα από Τσεχία, εκτός Euro η Εθνική Ελπίδων

“Τίτλοι τέλους” έπεσαν στο Απόστολος Νικολαίδης, με τους Τσέχους να βγάζουν εκτός την Εθνική Ελπίδων, από τα τελικά του Euro.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 0-2 από την Τσεχία στη Λεωφόρο, για την προκριματική φάση του Euro U21.

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα άφησε θετικά δείγματα, δείχνοντας ότι έχει μέλλον. Ο Μάριος Σιαμπάνης πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, κλέβοντας την παράσταση, αλλά δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Οι Έλληνες έδειξαν ότι άξιζαν πολλά παραπάνω απέναντι στην Τσεχία, όμως η κόκκινη στον Λυμπεράκη στο πρώτο ημίχρονο και το αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές από τους Τσέχους, ήταν αρκετά για να κόψουν τα φτερά των νέων.

Από την άλλη, οι Τσέχοι με τη νίκη τους (χάρις στα γκολ των Μπούχα στο 68’ με πέναλτι και Ντρεχαλ στο 90’+1’) εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τελική φάση, που θα πραγματοποιηθεί στα γήπεδα της Ουγγαρίας και της Σλοβενίας.

Οι Τσέχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας δύο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, όμως το πρώτο 45λεπτο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο 27′ λεπτό ο Γιανοσέκ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 36′ λεπτό ο Ματόουσεκ έπιασε ένα δυνατό σουτ στον αέρα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δεξί δοκάρι.

Στο 42′ λεπτό ο Λυμπεράκης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά την αυστηρή απόφαση του διαιτητή, αφού το video replay υποδηλώνει πως η φάση είναι συζητήσιμη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν που έκρινε τον νικητή, με την Τσεχία να πετυχαίνει δύο γκολ.

Στο 60′ λεπτό ο Μπούχα έπιασε ένα τρομερό σουτ στην δεξιά γωνία, όμως ο Σιαμπάνης έκανε μια καταπληκτική απόκρουση.

Στο 67′ λεπτό ο Αποστολάκης έκανε ένα τάκλιν μέσα στην περιοχή του Σιαμπάνη, το οποίο φάνηκε να μην υπάρχει παράβαση, ωστόσο δόθηκε πέναλτι για την Τσεχία, το οποίο έφερε έντονες αντιδράσεις στον ελληνικό πάγκο.

Ο Σιαμπάνης έκλεψε για άλλη μια φορά τα βλέμματα όλων αποκρούοντας το πέναλτι, όμως το γεγονός ότι οι αμυντικοί μας είχαν μπει στην περιοχή πριν εκτελεστεί το πέναλτι, έδωσε την ευκαιρία στους Τσεχούς να δοκιμάσουν την τύχη τους από την άσπρη βούλα για δεύτερη φορά, με τον Μπούχα να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός, κάνοντας το 0-1.

Στο 76′ λεπτό ο νεαρός τερματοφύλακας του Άρη, έκανε άλλη μια φοβερή απόκρουση στο σουτ του Γκρανένσι, κρατώντας την Εθνική μέσα στο παιχνίδι.

Στο 90+1′ λεπτό με την Εθνική να ‘χει ανέβει αρκετά διεκδικώντας την ισοφάριση, οι Τσέχοι βγήκαν στην κόντρα και ο Ντρέχαλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Σκόρερ : 68′ Μπούχα, 90+1′ Ντρέχαλ

Κίτρινες : 45+2′ Πλετσάτι, 61′ Διαμαντής, 61′ Κρέιτσι, 88′ Οστράκ

Κόκκινες : 42′ Λυμπεράκης

Ελλάδα Κ21 (Γκούμας) : Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Ευαγγέλου, Διαμαντής, Κατράνης, Μπουζούκης (46′ Τσιγγάρας Θ.), Τσιγγκάρας (72′ Μπότος), Μπαλογιάννης (46′ Παπανικολάου), Λυμπεράκης (42′ κόκκινη), Κουτσιάς (57′ Καμπετσής), Βρουσάι (80′ Μαχαίρας)

Τσεχία Κ21 (Κρέιτσι) : Γιέντλιτσκα, Ζίμα, Κρέιτσι, Πλετσάτι (46′ Οστράκ), Χόλικ, Χαβέλκα (46′ Γκρανέσνι), Γιανοσέκ, Ματόουσεκ (65′ Βάνισεκ), Μπούχα, Σασίνκα (77′ Ντρέχαλ), Λινγκρ (89′ Κλίμα)