Ήττα για τον Ατρόμητο από τον καλύτερο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι, νικώντας τον Ατρόμητο, με τα τέρματα των Ελευθεριάδη και Κάργα

O Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 0-2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέτυχαν ο Ελευθεριάδης και Κάργας. Δοκάρι είχε στο πρώτο λεπτό με τον Μανούσο η ομάδα του Περιστερίου.

Με εξαίρεση το δοκάρι του Ατρομήτου στο πρώτο λεπτό, στη συνέχεια δεν βγήκε τίποτα στους γηπεδούχους, με τους  Γιαννιώτες να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Δεύτερη εντός έδρας ήττα για το “αστέρι” που βρίσκεται με 8β στην 8η θέση, έχοντας την ομάδα του ΠΑΣ ισόβαθμη (8β.) στην 7η θεση.

Με το …καλησπέρα ο Ατρόμητος έφτασε στο γκολ μόλις στο 45ο δευτερόλεπτο, όταν το δυνατό σουτ του Μανούσου, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 15ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ. Σέντρα του Γκαλβάο από τα αριστερά, ο Κωτσόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΣ απειλούσε την εστία του Γιαννιώτη και στο 37ο λεπτό έφτασε στο γκολ. Μετά από αντεπίθεση, ο Σάλιακας έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Παμλίδη, ο οποίος γύρισε με την μία τη μπάλα στην περιοχή και ο Ελευθεριάδης με εύστοχο πλασέ, έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νταμίρ Κάναντι έκανε διπλή αλλαγή περνώντας τους Σάλομον και Τομάσεβιτς, αλλάζοντας το σύστημα, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στη ροή του παιχνιδιού.

Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, αντιθέτως δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στο 70ο λεπτό ο ΠΑΣ έφτασε στο 0-2 με τον Κάργα. Ο Σάλιακας από τα δεξιά, έστρωσε στον Κάργα, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ, νίκησε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 0-2.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και με το 0-2 στην “πλάτη”, δεν άλλαξε κάτι και δέχτηκε την ήττα από την ομάδα των Ιωαννίνων.

Κίτρινες: Μπουσούλατζιτς, Τομάσεβιτς, Μάτιτς – Καρτάλης, Κάργας, Λεό

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Στρούγγης (46’ Τομάσεβιτς), Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Χαρίσης (46’ Σάλομον), Μπουσούλατζιτς (69’ Ούμπιδες), Γκαλβάο, Χριστοδουλόπουλος (76’ Γιακουμάκης), Μανούσος, Κωτσόπουλος (64’ Μάτιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας (90’ Λιάσος), Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Ελευθεριάδης (46’ Λώλης), Κάργας, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (73’ Μπρένερ), Παμλίδης (83’ Οικονομόπουλος), Λεό